2019-09-11 Środa XXIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-09-11 Środa XXIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Środa, XXIII Tydzień zwykły, Rok C, I

(Łk 6, 20-26)


foto from https://pixabay.com

Promocja pogardzonych

O tym, że sądy mogą wydawać niesprawiedliwe wyroki słyszeliśmy już niejednokrotnie. W ostatnich latach dosyć często dowiadywaliśmy się o różnego rodzaju skandalach w kościele. W mediach padały nazwiska skazanych za różne czyny a nieraz podawano je tylko po ujawnieniu zarzutów, których jeszcze żaden sąd nie rozpatrzył. O pomyłkach sądów lub umorzeniu spraw z powodu braku wystarczających zarzutów te same media milczą lub wzmiankują nadzwyczaj oszczędnie.

Fragment dzisiejszej Ewangelii wg. św. Łukasza jest tylko częścią tzw. Kazania na Górze spisanego przez Ewangelistę Mateusza. Zaskakuje w nim zupełnie nowe myślenie o sytuacji wszystkich cierpiących z powodu biedy, pogardy, prześladowania za wiarę w Jezusa czy fałszywie oskarżonych. Do czasu przyjścia Mesjasza ludzi dotkniętych przez los opłakiwano (zob. Łk 23,27). W Błogosławieństwach Jezus zaprowadza „Nową” moralność i zwracając się bezpośrednio do będących w skrajnie ciężkich sytuacjach mówi: „cieszcie się i radujcie (…) bo wielka jest wasza nagroda w niebie”. Sposobem do niepopadania w smutek i depresję jest – po pierwsze – skierowanie wzroku ku górze – ku niebu a następnie myśl o wielkiej nagrodzie jaka tam na nich czeka.

W dzisiejszych czasach nie wystarczy zrobić dobry produkt, nakręcić dobry film, nie wystarczy być utalentowanym aktorem czy utalentowaną piosenkarką. By zdobyć uznanie, zrobić karierę i zarobić przy tym „wielkie pieniądze” potrzeba promocji.

Błogosławieństwa są swego rodzaju formą promocji wszystkich: głodujących, wzgardzonych, zapomnianych, niewinnie skazanych czy prześladowanych za mówienie prawdy o Bogu i o świecie. I jest jeszcze jeden powód do radości (tej ewangelicznej), że w sytuacjach ekstremalnych życiowych doświadczeń idziemy drogą Jezusa, który powiedział: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować“ (J 23,27). Dla uzupełnienia duchowego charakteru Kazania na Górze zachęcam do przeczytania fragmentu: Mt 5 1-48

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

29
WRZ
Zakończenie sezonu motocyklowego

Zapraszamy na uroczyste zakończenie sezonu motocyklowego roku 2019... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 12:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia


„Znajdowałem lud zbuntowany przeciwko Ewangelii za każdym razem, kiedy obok krzyża Zbawiciela nie pokazywałem Jego Matki.”
(św. Franciszek Ksawery)