2019-09-10 Wtorek XXIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-09-10 Wtorek XXIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, XXIII Tydzień zwykły, Rok C, I

(Łk 6, 12-19)


foto from imagenesmy.com

Powołanie

Był po studiach, spędzał wiele czasu z kolegami, wracał często nad ranem do domu. Kiedyś zobaczył z oddali kościół pełen światła. Zatrzymał się zaciekawiony, co się tam dzieje tak późno albo tak wcześnie. Zobaczył mnichów, którzy modlili się. Został chwilę, a potem dłużej. Odjechał stamtąd przemieniony. Potem wstąpił do klasztoru.

Ewangelia Łukasza często mówi o modlitwie Jezusa. Inne Ewangelie mówią, że Duch Święty zstąpił na Jezusa w Jordanie pod postacią gołębicy, św. Łukasz podkreśla, że miało to miejsce, gdy Jezus się modlił. Inni mówią, że Jezus wyszedł na górę i został przemieniony; Łukasz – że wydarzyło się to, gdy Jezus modlił się. Inni opisują śmierć Jezusa na krzyżu, Łukasz podkreśla, że nawet gdy umierał, modlił się za swoich oprawców. Inni opisuję scenę wyboru Dwunastu, św. Łukasz pisze, że zanim ich wybrał, spędził noc na modlitwie.

Gdybyśmy pytali ludzi, bylibyśmy zaskoczeni, jak wielu modli się całymi nocami lub dłuższy czas. Tradycyjnie mnisi modlą się w nocy lub długo przed świtem. Ale dzisiaj wielu wierzących spędza czas na modlitwie w nocy. Noc, zwłaszcza na górze to doskonałe miejsce modlitwy. W La Salette to doskonale można przeżyć. Gdy cały pośpiech i hałas dnia oddala się, świat się poszerza, bo nie widać wyraźnie granicy rzeczy, a wszystko jest ciche… chyba, że włączą się nasze obawy i lęki. Przeżycie takiej modlitwy jest bardzo głębokie, bo wzrok jest wyłączony, serce ma więcej do powiedzenia i odczuwania. Możemy sobie tylko wyobrażać, co Jezus przeżywał na górze, w ciemności i w przeżywaniu pełnej komunii z Ojcem.

Z nastaniem poranka, Jezus wezwał po imieniu Dwunastu. Był między nimi Judasz. Czy Pan Jezus pomylił się? Nigdy nie odważylibyśmy się tego powiedzieć. Musi być inne znaczenie. Ten sam, który opowiadał o miłosierdziu Boga Ojca, ten, który zostawił nam przypowieść o „marnotrawnym Synu” wiedział wszystko. Nie cofnął powołania, przebaczenie dałby mu jak Piotrowi, choćby wzrokiem. Dlatego Kościół nie jest wspólnotą doskonałych, lecz grzeszników, którzy z łaski Pana nieustannie podnoszą się z grzechu, wychodzą nieustannie z ciemności i szukają światła.

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

29
WRZ
Zakończenie sezonu motocyklowego

Zapraszamy na uroczyste zakończenie sezonu motocyklowego roku 2019... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 12:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia


„Znajdowałem lud zbuntowany przeciwko Ewangelii za każdym razem, kiedy obok krzyża Zbawiciela nie pokazywałem Jego Matki.”
(św. Franciszek Ksawery)