2019-09-10 Wtorek XXIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-09-10 Wtorek XXIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, XXIII Tydzień zwykły, Rok C, I

(Łk 6, 12-19)


foto from imagenesmy.com

Powołanie

Był po studiach, spędzał wiele czasu z kolegami, wracał często nad ranem do domu. Kiedyś zobaczył z oddali kościół pełen światła. Zatrzymał się zaciekawiony, co się tam dzieje tak późno albo tak wcześnie. Zobaczył mnichów, którzy modlili się. Został chwilę, a potem dłużej. Odjechał stamtąd przemieniony. Potem wstąpił do klasztoru.

Ewangelia Łukasza często mówi o modlitwie Jezusa. Inne Ewangelie mówią, że Duch Święty zstąpił na Jezusa w Jordanie pod postacią gołębicy, św. Łukasz podkreśla, że miało to miejsce, gdy Jezus się modlił. Inni mówią, że Jezus wyszedł na górę i został przemieniony; Łukasz – że wydarzyło się to, gdy Jezus modlił się. Inni opisują śmierć Jezusa na krzyżu, Łukasz podkreśla, że nawet gdy umierał, modlił się za swoich oprawców. Inni opisuję scenę wyboru Dwunastu, św. Łukasz pisze, że zanim ich wybrał, spędził noc na modlitwie.

Gdybyśmy pytali ludzi, bylibyśmy zaskoczeni, jak wielu modli się całymi nocami lub dłuższy czas. Tradycyjnie mnisi modlą się w nocy lub długo przed świtem. Ale dzisiaj wielu wierzących spędza czas na modlitwie w nocy. Noc, zwłaszcza na górze to doskonałe miejsce modlitwy. W La Salette to doskonale można przeżyć. Gdy cały pośpiech i hałas dnia oddala się, świat się poszerza, bo nie widać wyraźnie granicy rzeczy, a wszystko jest ciche… chyba, że włączą się nasze obawy i lęki. Przeżycie takiej modlitwy jest bardzo głębokie, bo wzrok jest wyłączony, serce ma więcej do powiedzenia i odczuwania. Możemy sobie tylko wyobrażać, co Jezus przeżywał na górze, w ciemności i w przeżywaniu pełnej komunii z Ojcem.

Z nastaniem poranka, Jezus wezwał po imieniu Dwunastu. Był między nimi Judasz. Czy Pan Jezus pomylił się? Nigdy nie odważylibyśmy się tego powiedzieć. Musi być inne znaczenie. Ten sam, który opowiadał o miłosierdziu Boga Ojca, ten, który zostawił nam przypowieść o „marnotrawnym Synu” wiedział wszystko. Nie cofnął powołania, przebaczenie dałby mu jak Piotrowi, choćby wzrokiem. Dlatego Kościół nie jest wspólnotą doskonałych, lecz grzeszników, którzy z łaski Pana nieustannie podnoszą się z grzechu, wychodzą nieustannie z ciemności i szukają światła.

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
STY
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

24
STY
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Spotkanie trzeźwościowe I

SPOTKANIA TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Są ludzie, którzy lubią się grzebać w sobie, dopatrując się winy większej niż była. To niedobrze: nie wracamy do śmietniska, gdyż i Bóg zapomina o grzechach naszych po przebaczeniu. Po co wyziewami złego zatruwać ducha i robić z siebie zwierzę drapieżne, pozbawiając się energii, pogody i osłabiając wolę, a tymczasem rzeczywistość z oczu ginie. Przyszłości lękać się również nie powinniśmy, gdyż kto miłuje, ku dobremu wolę swą skierowuje. ”
(bł. ks. Michał Sopoćko)