2019-09-07 Sobota XXII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-09-07 Sobota XXII Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XXII Tydzień zwykły, Rok C, I

(Łk 6, 1-5)


foto from https://pixabay.com/pl/

Nasycenie

Pozornie to bardzo banalna historia, łuskanie kłosów zboża w szabat, i dlatego nie mogła byś wymyślona. Jej prostota przemawia za autentycznością. Jezus dostrzega podstawowe potrzeby swoich uczniów i pozwala je zaspokoić nawet wtedy, gdy jest to niezgodne z tradycją, którą ustalili faryzeusze. Oni sami w dziwny sposób pojawiają się w szabat na polu uprawnym, to przypadek, raczej nie, śledzili Jezusa. Bóg dostrzega Twoje potrzeby, można powiedzieć, że rozumie Twoją sytuację nawet wtedy, gdy Ty sam sobie z nią nie radzisz. Możemy to wyraźnie wypowiedzieć, faryzeusze nie radzili sobie już z wszystkimi przepisami a na pewno z tymi dotykającymi serca i relacji.

Słowo szabat jest użyte trzykrotnie, jest ono kluczem do odkrycia sensu tej perykopy. Siódmy dzień tygodnia od wyjścia z Egiptu był uznawany za dzień spotkania z Bogiem, to dzień święty inny od wszystkich. Dzisiaj tym dniem jest niedziela i jej świętowanie wyraża naszą zależność od Boga. Kto rezygnuje z świadomego świętowania w niedzielę, mówi Bogu: poradzę sobie bez Ciebie, zobaczysz dam rade.

Niedziela jest powrotem do Raju, to czas zobaczenia jaki świat jest piękny, to dzień, żeby zachwycić się swoim życiem, dostrzec to co dobre. Niedziela jest idealnym dniem na podjęcie postanowienia, że dzisiaj nie będę narzekał, nawet jak coś będzie mnie irytować, postaram się przeżyć ten dzień pozytywnie z najbliższymi. To dzień wolny, który wprowadza nas w wolność, w wolność relacji z Ojcem. Liturgia niedzielna jest odpoczynkiem dla każdego syna i córki przy sercu Ojca. Jeżeli ktoś nie odpoczywa to jak będzie dobrze pracował? Odpoczynek przy Bogu wprowadza nas w prace, radość z niej, owocność. Nasze głody płyną nie tylko z żołądka, są głody płynące z głębi duszy. Gdy jesteś nakarmiony, będziesz doświadczał szczęścia.

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
STY
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

24
STY
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Spotkanie trzeźwościowe I

SPOTKANIA TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Są ludzie, którzy lubią się grzebać w sobie, dopatrując się winy większej niż była. To niedobrze: nie wracamy do śmietniska, gdyż i Bóg zapomina o grzechach naszych po przebaczeniu. Po co wyziewami złego zatruwać ducha i robić z siebie zwierzę drapieżne, pozbawiając się energii, pogody i osłabiając wolę, a tymczasem rzeczywistość z oczu ginie. Przyszłości lękać się również nie powinniśmy, gdyż kto miłuje, ku dobremu wolę swą skierowuje. ”
(bł. ks. Michał Sopoćko)