2019-09-03 Wtorek XXII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-09-03 Wtorek XXII Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, XXII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

(Łk 4, 31-37)


foto from https://pixabay.com/photos/

Dwa głosy

W naszym sercu, tak jak w synagodze w Kafarnaum, zawsze słychać dwa głosy. Jeden należy do złego ducha, który oskarża Boga o chęć zagłady. Od samego początku historii Biblia widzi w szatanie kłamcę próbującego pokazać Boga jako tyrana – bezlitosnego i unieszczęśliwiającego człowieka. Drugi to głos Jezusa. Jest dużo subtelniejszy. Można go rozpoznać po tym, że nie oskarża, ale wnosi pokój. Głos Jezusa nie wzywa do walki, ale nakazuje duchowi nieczystemu milczenie. Jest ono pierwszym etapem uzdrowienia. Cisza pozwala nam przez chwilę zastanowić się nad własnym życiem, nad źródłami niepokoju i nad pragnieniami. Cisza uczy nas identyfikować głosy rozbrzmiewające w naszym życiu. W każdym naszym dniu rozlega się głos Jezusa wzywający do milczenia.

Jednocześnie to właśnie Jezus jest ukazany jako wojownik. Użyte przez złego ducha określenie „Święty Boży” pojawia się w Biblii jeszcze tylko raz w odniesieniu do znanego z Księgi Sędziów wojowniczego Samsona. Wydaje się, że jedno z największych zmagań jakie toczy się w naszym świecie to zmaganie o uciszenie licznych głosów otaczającego nas świata. Wyłączenie komputera czy komórki graniczy z heroizmem. Trzeba zgodzić się na napięcie. Rozpędzony świat nie rozumie milczenia i ciszy. Te chwile zatrzymania, ciszy, milczenia, do którego wzywa nas Jezus mają jednak ogromną moc uzdrawiania.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
STY
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

24
STY
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Spotkanie trzeźwościowe I

SPOTKANIA TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Są ludzie, którzy lubią się grzebać w sobie, dopatrując się winy większej niż była. To niedobrze: nie wracamy do śmietniska, gdyż i Bóg zapomina o grzechach naszych po przebaczeniu. Po co wyziewami złego zatruwać ducha i robić z siebie zwierzę drapieżne, pozbawiając się energii, pogody i osłabiając wolę, a tymczasem rzeczywistość z oczu ginie. Przyszłości lękać się również nie powinniśmy, gdyż kto miłuje, ku dobremu wolę swą skierowuje. ”
(bł. ks. Michał Sopoćko)