2019-09-03 Wtorek XXII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-09-03 Wtorek XXII Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, XXII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

(Łk 4, 31-37)


foto from https://pixabay.com/photos/

Dwa głosy

W naszym sercu, tak jak w synagodze w Kafarnaum, zawsze słychać dwa głosy. Jeden należy do złego ducha, który oskarża Boga o chęć zagłady. Od samego początku historii Biblia widzi w szatanie kłamcę próbującego pokazać Boga jako tyrana – bezlitosnego i unieszczęśliwiającego człowieka. Drugi to głos Jezusa. Jest dużo subtelniejszy. Można go rozpoznać po tym, że nie oskarża, ale wnosi pokój. Głos Jezusa nie wzywa do walki, ale nakazuje duchowi nieczystemu milczenie. Jest ono pierwszym etapem uzdrowienia. Cisza pozwala nam przez chwilę zastanowić się nad własnym życiem, nad źródłami niepokoju i nad pragnieniami. Cisza uczy nas identyfikować głosy rozbrzmiewające w naszym życiu. W każdym naszym dniu rozlega się głos Jezusa wzywający do milczenia.

Jednocześnie to właśnie Jezus jest ukazany jako wojownik. Użyte przez złego ducha określenie „Święty Boży” pojawia się w Biblii jeszcze tylko raz w odniesieniu do znanego z Księgi Sędziów wojowniczego Samsona. Wydaje się, że jedno z największych zmagań jakie toczy się w naszym świecie to zmaganie o uciszenie licznych głosów otaczającego nas świata. Wyłączenie komputera czy komórki graniczy z heroizmem. Trzeba zgodzić się na napięcie. Rozpędzony świat nie rozumie milczenia i ciszy. Te chwile zatrzymania, ciszy, milczenia, do którego wzywa nas Jezus mają jednak ogromną moc uzdrawiania.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

29
WRZ
Zakończenie sezonu motocyklowego

Zapraszamy na uroczyste zakończenie sezonu motocyklowego roku 2019... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 12:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia


„Znajdowałem lud zbuntowany przeciwko Ewangelii za każdym razem, kiedy obok krzyża Zbawiciela nie pokazywałem Jego Matki.”
(św. Franciszek Ksawery)