2019-09-02 Poniedziałek XXII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-09-02 Poniedziałek XXII Tydzień zwykły

HOMILIA

Poniedziałek, XXII Tydzień zwykły, Rok C, I

(Łk 4, 16-30)


foto from https://pixabay.com/photos/

Cuda reglamentowane

Gdy Jezus czytał w synagodze fragment z Księgi proroka Izajasza informacje o Jego nauczaniu i znakach były już mieszkańcom Nazaretu dobrze znane. Znanych było Jego wiele czynów: uzdrowienie opętanego (Mk 1, 23-27), uzdrowienie sparaliżowanego (Mk 2, 1-12), niewiasty cierpiącej na krwotok (Mk 5, 25-34), wskrzeszenie córki Jaira (Mk 5, 35-43) i uzdrowienie wielu chorych. Wszystkie te uzdrowienia wydarzyły się w Kafarnaum – mieście, gdzie żył i pracował św. Piotr. Jezus chce przekonać zgromadzonych w synagodze, że Jego nauka wzmocniona cudami jest potwierdzeniem słów proroków, że On jest tym obiecanym Mesjaszem. To stwierdzenie Jezusa wzbudza podziw u słuchaczy, którzy zaraz zostaną bardzo niemile zaskoczeni. Jezus odkrywa ich myśli bo wie, że będą Mu wypominać taką liczbę cudów w Kafarnaum a nie w Nazarecie, gdzie się wychował i ma tylu krewnych i znajomych. Chrystus wie dobrze, że mieszkańcy Nazaretu i tak Mu nie uwierzą i jeszcze bardziej będą Go krytykować.

W drugiej części swojej wypowiedzi Jezus przypomina, że cuda, których Bóg dokonał w historii zdarzały się nielicznym, pojedynczym osobom. I być może to rozwścieczyło zgromadzonych w synagodze do tego stopnia, że chcieli Go strącić ze stoku góry.

Dzisiejsza Ewangelia nie tylko przypomina nam o Bóstwie posłanego do nas Chrystusa ale także daje poniekąd odpowiedź na pytanie, dlaczego Bóg łaską cudownego działania dotyka tylko nielicznych?

Cuda, które Bóg – też i w osobie Chrystusa – dokonywał i dokonuje są towarem ściśle reglamentowanym. Dlaczego tak jest? Bo one nie są elementem dobroczynnej działalności Boga na ziemi. Jezus nie przyszedł, aby większości czy wielu czynić dobrze. On przyszedł, aby pokazać nam drogę zbawienia. On umarł za moje grzechy, abym dzięki Jego Zmartwychwstaniu (które jest pierwsze na liście wszechczasów) miał życie wieczne.

Na cuda z historii patrzmy jak na skarby dowodzące wszechmoc Boga. A w cuda, o które prosimy i błagamy wierzmy z siłą przenoszącą góry.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

29
WRZ
Zakończenie sezonu motocyklowego

Zapraszamy na uroczyste zakończenie sezonu motocyklowego roku 2019... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 12:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia


„Znajdowałem lud zbuntowany przeciwko Ewangelii za każdym razem, kiedy obok krzyża Zbawiciela nie pokazywałem Jego Matki.”
(św. Franciszek Ksawery)