2019-09-02 Poniedziałek XXII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-09-02 Poniedziałek XXII Tydzień zwykły

HOMILIA

Poniedziałek, XXII Tydzień zwykły, Rok C, I

(Łk 4, 16-30)


foto from https://pixabay.com/photos/

Cuda reglamentowane

Gdy Jezus czytał w synagodze fragment z Księgi proroka Izajasza informacje o Jego nauczaniu i znakach były już mieszkańcom Nazaretu dobrze znane. Znanych było Jego wiele czynów: uzdrowienie opętanego (Mk 1, 23-27), uzdrowienie sparaliżowanego (Mk 2, 1-12), niewiasty cierpiącej na krwotok (Mk 5, 25-34), wskrzeszenie córki Jaira (Mk 5, 35-43) i uzdrowienie wielu chorych. Wszystkie te uzdrowienia wydarzyły się w Kafarnaum – mieście, gdzie żył i pracował św. Piotr. Jezus chce przekonać zgromadzonych w synagodze, że Jego nauka wzmocniona cudami jest potwierdzeniem słów proroków, że On jest tym obiecanym Mesjaszem. To stwierdzenie Jezusa wzbudza podziw u słuchaczy, którzy zaraz zostaną bardzo niemile zaskoczeni. Jezus odkrywa ich myśli bo wie, że będą Mu wypominać taką liczbę cudów w Kafarnaum a nie w Nazarecie, gdzie się wychował i ma tylu krewnych i znajomych. Chrystus wie dobrze, że mieszkańcy Nazaretu i tak Mu nie uwierzą i jeszcze bardziej będą Go krytykować.

W drugiej części swojej wypowiedzi Jezus przypomina, że cuda, których Bóg dokonał w historii zdarzały się nielicznym, pojedynczym osobom. I być może to rozwścieczyło zgromadzonych w synagodze do tego stopnia, że chcieli Go strącić ze stoku góry.

Dzisiejsza Ewangelia nie tylko przypomina nam o Bóstwie posłanego do nas Chrystusa ale także daje poniekąd odpowiedź na pytanie, dlaczego Bóg łaską cudownego działania dotyka tylko nielicznych?

Cuda, które Bóg – też i w osobie Chrystusa – dokonywał i dokonuje są towarem ściśle reglamentowanym. Dlaczego tak jest? Bo one nie są elementem dobroczynnej działalności Boga na ziemi. Jezus nie przyszedł, aby większości czy wielu czynić dobrze. On przyszedł, aby pokazać nam drogę zbawienia. On umarł za moje grzechy, abym dzięki Jego Zmartwychwstaniu (które jest pierwsze na liście wszechczasów) miał życie wieczne.

Na cuda z historii patrzmy jak na skarby dowodzące wszechmoc Boga. A w cuda, o które prosimy i błagamy wierzmy z siłą przenoszącą góry.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
STY
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

24
STY
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Spotkanie trzeźwościowe I

SPOTKANIA TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Są ludzie, którzy lubią się grzebać w sobie, dopatrując się winy większej niż była. To niedobrze: nie wracamy do śmietniska, gdyż i Bóg zapomina o grzechach naszych po przebaczeniu. Po co wyziewami złego zatruwać ducha i robić z siebie zwierzę drapieżne, pozbawiając się energii, pogody i osłabiając wolę, a tymczasem rzeczywistość z oczu ginie. Przyszłości lękać się również nie powinniśmy, gdyż kto miłuje, ku dobremu wolę swą skierowuje. ”
(bł. ks. Michał Sopoćko)