2019-08-12 Poniedziałek XIX Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-08-12 Poniedziałek XIX Tydzień zwykły

HOMILIA

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły, Rok C, I

(Mt 17, 22-27)


foto from https://pixabay.com/pl/

Podatek

Dwudrachma była podatkiem zbieranym na utrzymanie świątyni. Była stosunkowo młodym podatkiem i wielu żydów nie uważała za stosowne go płacić. Oficjalnie zwolnieni byli z niej kapłani, biedacy i ci, którzy prowadzili działalność dobroczynną, Z pewnością Jezus znajdował się pośród tych, którzy mogli się czuć wolni od płacenia tego podatku, a związane z jej niezapłaceniem niebezpieczeństwo zgorszenia było niewielkie. Tym bardziej zadziwiające w dzisiejszym tekście jest nagromadzenie cudowności. Po rozmowie Piotra ze zbierającymi dwudrachmę Jezus okazuje cudowną znajomość wydarzeń będącym poza możliwością zmysłowego postrzegania, wyprzedza możliwe pytania Apostoła, a potem nakazuje mu złowienie ryby, która w pyszczku ma monetę odpowiadającą swoją wartością sumie, której domagali się poborcy.

Nieco światła na naszą scenę może rzucać fakt, że należy ona do części Ewangelii wg św. Mateusza, w której porusza on tematy związane z przynależnością do królestwa Bożego i bezpośrednio poprzedza czwartą wielką mowę Jezusa – dotyczącą właśnie tego tematu. Podatek na świątynię może być rozumiany więc jak zapłata pozwalająca na pozostanie w relacji do Boga. Jezus nie ma żadnego powodu, żeby płacić. W Jego relacji do Ojca nie ma żadnego sprzeciwu, żadnej przeszkody, nic co by domagało się zadośćuczynienia czy zapłaty. A jednak to właśnie On bierze na siebie zapłacenie tego okupu obejmując swym aktem również towarzyszącego Mu Piotra. Idąc nieco dalej można w tym tekście również dostrzec wezwanie chrześcijan do uczestnictwa w misji Kościoła. Odkupieni przez Jezusa jesteśmy zaproszeni, by jak Piotrowa ryba nosić w sobie okup za zbawienie niepojednanego z Bogiem świata.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
13
GRU
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

14
GRU
Dzień Skupienia

Dzień Skupienia dla Odnowy w Duchu Świętym z Rzeszowa 14... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

16
GRU
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

... czytaj więcej

nażeczenie

Godzina rozpoczęcia 19:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Kiedy człowiek popadnie w grzech śmiertelny, musi szukać pomocy u lekarza, jakim jest kapłan, i musi zastosować lekarstwo w postaci spowiedzi. (…) Jak to dobrze, że mamy w zasięgu ręki sakrament leczący rany duszy.”
(św. Jan Vianney)