2019-08-11 XIX Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-08-11 XIX Niedziela zwykła

HOMILIA

XIX Niedziela zwykła, Rok C, I

(Łk 12, 32-48)


foto from https://pixabay.com/pl/

NIE ILOŚĆ, ALE JAKOŚĆ

Dzisiaj Kościół daje nam w Ewangelii bardzo bogate i obfite Słowo. Wybór jest więc duży, a pokarmu duchowego sporo. Od każdego z nas już zależy co wybierzemy i czym się wewnętrznie napełnimy na kolejny tydzień naszego życia.

Efektywność nie zawsze zależy od ilości. Jeśli budujemy autostradę lub wysoki wieżowiec, to potrzeba setek robotników, by prace postępowały szybko. Ale jeżeli chodzi o badania naukowe, o uruchomienie skomplikowanej maszyny lub przeprowadzenie trudnej operacji, potrzeba jednego lub paru ludzi. Na nic zdają się setki stojących obok, bo nie mogą pomóc. Lekarze, informatyk, wybitny naukowiec są więc w danym momencie najważniejsi i od nich zależy, jak rozwinie się dana sytuacja dla dobra wszystkich. Podobnie w wojsku, od charyzmatycznego dowódcy bardziej zależy zwycięstwo niż od setek żołnierzy.

Mała trzódka, to chrześcijanie na świecie. I od ich wierności Mistrzowi, od ich posłuszeństwa Wodzowi, od ich wiary w słowa Nauczyciela zależą losy świata. Czy wierzymy, że tak właśnie jest? Wydaje się, że nie. Często wydaje się nam, że w ilości siła. A to nie jest prawda. Jak się Ojcu niebieskiemu coś spodoba, to nikt i nic temu nie może się przeciwstawić. A jak się nie spodoba, to choćbyśmy nie wiedzieć co robili, wszystko się zawali i przepadnie.

I teraz właśnie na świecie i w naszej Ojczyźnie nadszedł taki czas. Czas „małej trzódki”. Piękny, ale zarazem niezmiernie trudny. Czas świadectwa, czas męczeństwa, czas odrzucenia, czas pogardy, bluźnierstwa, herezji, itp.

Przypomina mi się historia Gedeona. Pokonał olbrzymią armię przeciwnika mając 300 ludzi, a i tak jeszcze to Bóg zainterweniował, a oni praktycznie tylko patrzyli, jak wróg ginie. Po prostu potrzebna była ich obecność, obecność z wiarą, że Bóg jest i działa.

Niech to Słowo będzie dla nas Słowem nadziei i umocnienia na trudny czas próby. I módlmy się, by jak najmniej z nas odpadło od wiary. Królestwo Boże pośród nas jest.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
13
GRU
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

14
GRU
Dzień Skupienia

Dzień Skupienia dla Odnowy w Duchu Świętym z Rzeszowa 14... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

16
GRU
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

... czytaj więcej

nażeczenie

Godzina rozpoczęcia 19:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Kiedy człowiek popadnie w grzech śmiertelny, musi szukać pomocy u lekarza, jakim jest kapłan, i musi zastosować lekarstwo w postaci spowiedzi. (…) Jak to dobrze, że mamy w zasięgu ręki sakrament leczący rany duszy.”
(św. Jan Vianney)