2019-08-11 XIX Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-08-11 XIX Niedziela zwykła

HOMILIA

XIX Niedziela zwykła, Rok C, I

(Łk 12, 32-48)


foto from https://pixabay.com/pl/

NIE ILOŚĆ, ALE JAKOŚĆ

Dzisiaj Kościół daje nam w Ewangelii bardzo bogate i obfite Słowo. Wybór jest więc duży, a pokarmu duchowego sporo. Od każdego z nas już zależy co wybierzemy i czym się wewnętrznie napełnimy na kolejny tydzień naszego życia.

Efektywność nie zawsze zależy od ilości. Jeśli budujemy autostradę lub wysoki wieżowiec, to potrzeba setek robotników, by prace postępowały szybko. Ale jeżeli chodzi o badania naukowe, o uruchomienie skomplikowanej maszyny lub przeprowadzenie trudnej operacji, potrzeba jednego lub paru ludzi. Na nic zdają się setki stojących obok, bo nie mogą pomóc. Lekarze, informatyk, wybitny naukowiec są więc w danym momencie najważniejsi i od nich zależy, jak rozwinie się dana sytuacja dla dobra wszystkich. Podobnie w wojsku, od charyzmatycznego dowódcy bardziej zależy zwycięstwo niż od setek żołnierzy.

Mała trzódka, to chrześcijanie na świecie. I od ich wierności Mistrzowi, od ich posłuszeństwa Wodzowi, od ich wiary w słowa Nauczyciela zależą losy świata. Czy wierzymy, że tak właśnie jest? Wydaje się, że nie. Często wydaje się nam, że w ilości siła. A to nie jest prawda. Jak się Ojcu niebieskiemu coś spodoba, to nikt i nic temu nie może się przeciwstawić. A jak się nie spodoba, to choćbyśmy nie wiedzieć co robili, wszystko się zawali i przepadnie.

I teraz właśnie na świecie i w naszej Ojczyźnie nadszedł taki czas. Czas „małej trzódki”. Piękny, ale zarazem niezmiernie trudny. Czas świadectwa, czas męczeństwa, czas odrzucenia, czas pogardy, bluźnierstwa, herezji, itp.

Przypomina mi się historia Gedeona. Pokonał olbrzymią armię przeciwnika mając 300 ludzi, a i tak jeszcze to Bóg zainterweniował, a oni praktycznie tylko patrzyli, jak wróg ginie. Po prostu potrzebna była ich obecność, obecność z wiarą, że Bóg jest i działa.

Niech to Słowo będzie dla nas Słowem nadziei i umocnienia na trudny czas próby. I módlmy się, by jak najmniej z nas odpadło od wiary. Królestwo Boże pośród nas jest.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)