2019-08-09 Piątek XVIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-08-09 Piątek XVIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, XVIII Tydzień zwykły, Rok C, I

Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy

(Mt 25, 1-13)


foto from https://pixabay.com/pl/

Sekret szczęścia

Zawsze, ilekroć odwiedzam klasztory kontemplacyjne, przeżywam podobne odczucia – odkrywam, że tam mieszkają najszczęśliwsze kobiety na świecie. Ostatnio, podczas dopiero co zakończonego Festiwalu Młodych w Medjugorie dawała świadectwo siostra – jeśli dobrze pamiętam – z zakonu klarysek, które przekazała za pośrednictwem nagrania wideo i odczucie było identyczne. Szczęście, które rodzi się z radykalnego oddania wszystkiego Jezusowi.

Dzisiaj przeżywamy święto, wspomnienie takiej osoby, św. Teresy Benedykty od Krzyża, w świecie Edyty Stein. Była Żydówką, która po głębokich poszukiwaniach i przeczytaniu dzieła św. Teresy z Avila nawróciła się na katolicyzm i po jakimś czasie wstąpiła do klasztoru Karmelitanek. Zapłaciła za to ogromną cenę – została odrzucona przez swoją rodzinę – nawet więcej – wg zwyczaju wyznawców judaizmu stała się jakby umarła dla nich. Ale odnalazła największe szczęście, „najcenniejszy skarb”, którym jest Jezus Chrystus, jak mówił papież Benedykt XVI.

Jej wielka mistrzyni, św. Teresa zostawiła słynne zdanie: „Bóg sam wystarczy”. Rzeczywiście, Bóg jest dla człowieka wszystkim. Żeby to odkryć nasz Pan chce nas wyprowadzić na pustynię, żeby mówić do naszego serca – „Poślubię cię sobie na wieki[…] przez miłość i miłosierdzie. Poślubię cię sobie przez wierność, a poznasz Pana” (Oz 2). Oto sekret prawdziwego szczęścia. To, co rodzi w nas smutek to przywiązanie do rzeczy, osób, pieniędzy. Jest tylko jedno dobre przywiązanie – do Boga. Ono nie rodzi smutku, ale radość i szczęście.

Jest taka pieśń religijna, w której padają słowa – „my chcemy więcej Ciebie…”. Oto właściwy kierunek, który odkryli w swym życiu wszyscy ci, których zwiemy błogosławionymi i świętymi.

——————————-

ks. Jacek Sokołowski MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
13
GRU
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

14
GRU
Dzień Skupienia

Dzień Skupienia dla Odnowy w Duchu Świętym z Rzeszowa 14... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

16
GRU
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

... czytaj więcej

nażeczenie

Godzina rozpoczęcia 19:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Kiedy człowiek popadnie w grzech śmiertelny, musi szukać pomocy u lekarza, jakim jest kapłan, i musi zastosować lekarstwo w postaci spowiedzi. (…) Jak to dobrze, że mamy w zasięgu ręki sakrament leczący rany duszy.”
(św. Jan Vianney)