2019-08-08 Czwartek XVIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-08-08 Czwartek XVIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Dominika, prezbitera

(Mt 16, 13-23)


foto from https://pixabay.com

Tylko Słowo

Izraelici w Święto Namiotów szli procesyjnie do świątyni ze śpiewem; „Wznośmy okrzyki ku chwale opoki naszego zbawienia”. W liturgii Kościoła, ten psalm znalazł zastosowanie do uwielbienia Boga na samym początku dnia, kiedy otwieramy usta i serce przed Panem. Dzień, który się rozpoczyna, ma być takim poszukiwaniem Boga, by widzieć Jego działanie w wydarzeniach, które przeżywamy. Tak, jak to czynili Izraelici, podobnie czyni Kościół, a więc każdy z nas jest do tego zaproszony.

Zatwardziałe serca nie widzą Boga.
Bóg do nas nieustannie mówi, przez Słowo Boże, przez natchnienia oraz przez wydarzenia, które nas spotykają. Serce może być jednak zatwardziale, to znaczy nieczule, głuche, ślepe na wszystkie komunikaty Boga.
Ojciec Święty Franciszek w czasie porannej Mszy Św. w Domu św. Marty mówił: „Jeśli zatwardzamy serce nasze na Słowo Boże, stajemy się katolikami ateistami”. Mówił dalej, że „nieposłuszeństwo Słowu Bożemu grozi odwróceniem się od Niego plecami. Wtedy zaczynamy słuchać innych bogów, którymi są bożki tego świata. Zamykając uszy, stajemy się głusi na Słowo Boże. Oddalenie się od Pana skutkuje zatwardziałością serca. A życie w takiej atmosferze coraz bardziej oddala od Boga. Te dwie rzeczy: niesłuchanie Słowa Bożego i zamknięte, zatwardziałe serce doprowadzają do utraty wierności”.
Tak było wśród Izraelitów wielokrotnie i tak może być również w naszym życiu. Jezus często kończył swoją naukę słowami: „Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha”. Słuchanie Boga jest to pierwszym przykazaniem, jakie Bóg daje człowiekowi: „Słuchaj Izraelu…”. Warunkiem usłyszenia Słowa, odnalezienie Boga, który zamieszkuje w swoim Słowie jest otwartość serca. Każde nawrócenie jest zamianą serca zatwardziałego, zamkniętego, głuchego i ślepego, na serce ufające Bogu i posłuszne Słowu: „Pójdź za Mną”.

Myśleć jak Bóg można tylko z sercem ufającym Słowu Boga.
W Ewangelii słyszymy piękny dialog Jezusa z Piotrem. Wzajemne poznanie swojej misji. „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego…, Ty jesteś Piotr, czyli Opoka i na tej opoce zbuduję Kościół mój…tobie dam klucze królestwa niebieskiego…”. Piotr widzi w Jezusie Mesjasza. Gdy jednaj Jezus wyjaśniał, jak zakończy się Jego posłannictwo, że czeka Go cierpienie, śmierć, wtedy Piotr zgorszony protestuje: „Niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie”. Wówczas usłyszał chyba najtrudniejsze słowa w życiu: „Zejdź mi z oczu szatanie! Jesteś mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku”. Dopiero krzyż weryfikuje nasze myślenie: czy jest ludzkie, czy Boże. Wobec cierpienia, prób, trudnych wydarzeń tylko Słowo daje zapewnienie: JA JESTEM w twoim życiu nieustannie, by cię chronić, prowadzić i wspierać. Tylko Słowo jest światłem na wszystkich ścieżkach naszego życia.

——————————-

ks. Kazimierz Wolan MS – duszpasterz, rekolekcjonista pracuje w „Centrum Pojednania” w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)