2019-08-04 XVIII Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-08-04 XVIII Niedziela zwykła

HOMILIA

XVIII Niedziela zwykła, Rok C, I

Wspomnienie, św. Jana Marii Vianneya, patrona kapłanów

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem».
Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?»
Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia».
I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?”
Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga».

(Łk 12, 13-21)


PRAWDZIWE BOGACTWO

Z opowiadań ojców pustyni: Młodzi mnisi pytają umierającego Abby: „Dlaczego ty się śmiejesz a przecież my płaczemy i jesteśmy smutni?” Odpowiedział im Abba: „Śmieję się, ponieważ wy boicie się śmierci a ja przechodzę od trudów życia do odpoczynku. Wy tymczasem płaczecie”. Mówiąc to zamknął oczy i umarł. To opowiadanie z IV wieku ukazuje dobrze zaproszenie skierowane do nas w Słowie na tę Niedzielę: poszukujmy prawdziwych wartości pochodzących od Boga i żyjmy nimi.

Tego, co posiadamy tutaj na ziemi, nie zabierzemy ze sobą przechodząc przez śmierć do wieczności. Prawdziwym skarbem, bogactwem, którego śmierć nie zniszczy i które trwać będzie to relacja z Bogiem.
Nosimy w sobie zakorzenione mocno przekonanie, że posiadanie rzeczy czyni człowieka szczęśliwym. Dlatego potrzebujemy nieustannego nawracania się w naszym myśleniu, by przyznać rację Panu Jezusowi: najważniejsze jest być bogatym przed Bogiem. Pan Bóg nas ubogaca swoją miłością i uzdalnia do służenia nią innym.

Ubogaceni jesteśmy przez Boga Jego darami: łagodność, cierpliwość, radość, miłość, przebaczenie, czystość, trzeźwość myślenia, rozeznanie, odwaga… Wszystkie one są nam udzielane, abyśmy nimi służyli innym.

W tych dniach wiele osób bierze udział w pielgrzymkach. Miesiąc sierpień to czas wyjątkowy w historii naszego narodu, państwa, Kościoła. Odnowa życia chrześcijańskiego, a następnie społecznego, politycznego zaczyna się w naszych sercach. Wszystko co otrzymaliśmy od Boga winniśmy przyjmować z wdzięcznością, używać otrzymane dary w naszym pielgrzymowaniu i poszukiwaniu tego, co Pan Bóg uważa za najważniejsze. A wszystko inne będzie nam dodane. Na La Salette Maryja ze łzami poucza, ostrzega, zachęca: „Jeżeli mój lud nie zechce się poddać…”

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)