2019-08-03 Sobota XVII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-08-03 Sobota XVII Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XVII Tydzień zwykły, Rok C, I

(Mt 14, 1-12)


Pożądliwość

„Kto dzielnie walczy z pożądliwościami ciała oraz z mocami demonicznymi, niech prosi o czyste serce i prawego ducha, aby oczyszczony z nieprawych myśli stał się duchowym, świecącym kosmosem.
(św. Maksym Wyznawca)

Byłem kiedyś świadkiem, jak kilku mężczyzn rozprawiało, co bardziej pociąga mężczyzn: seks czy władza. Tańcząca córka Herodiady spodobała się Herodowi. Nie wiemy jednak, czy był on pod wrażeniem jej urody czy też jej tańca. Odpowiedź znajdujemy w kulturze Wschodu. Otóż tam taniec kobiet zawierał zmysłowe ruchy ciała w celu rozbudzenia w mężczyźnie pożądania seksualnego. Herod zaczął patrzeć na nią pożądliwie. Uległ… Być może to właśnie Herod daje odpowiedź, co naprawdę zwycięża w mężczyźnie. Warto się przyjrzeć, jak działa ktoś owładnięty siłą pożądania

Połowę królestwa

Pożądliwość zaślepia i ogłupia! Co mówi król? „Proś mię, o co chcesz, a dam ci”. Więcej, składa jej przysięgę: „Dam ci, o co tylko poprosisz, nawet połowę mojego królestwa”. Herod stracił rozum! Najpierw pochopnie składa propozycję, a następnie już przysięgę, z której później nie będzie zdolny się wycofać. Chce tę kobietę zdobyć, kupić… Nie jest pchany miłością, ale pożądaniem. Traktuje młodą dziewczynę jako narzędzie do zaspokojenia własnych pragnień.

Grzech rodzi grzech

Pożądliwość prowadzi go do zguby. Herod swoim zachowaniem tak bardzo przypomina grzech pożądliwości, któremu uległ król Dawid. U obu widać nakręcającą się spiralę grzechu. Święty Remigiusz ujmuje to tak: „Oto jak mały grzech prowadzi do wielkiego. Nie zgasił pożądliwej myśli, więc doszło do rozpustnego tańca. Nie położył kresu rozpuście, więc stoczył się w zbrodnię zabójstwa”.

Jezus i pożądliwość

Nie możemy gorszyć się Herodem, gdyż w każdym z nas jest pożądliwość. Jak jest ważne być świadomym własnych słabości! Wielką łaską jest widzieć w sobie pożądliwość, która rodzi się w sercu. Kiedyś św. Franciszek z Asyżu powiedział do brata: „Ty uważasz, że ja jestem święty. Mógłbym jednak zaraz dzieci płodzić z ladacznicą, gdyby Chrystus mnie nie powstrzymywał”.
Jezus o pożądliwości mówi w Kazaniu na Górze: „Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa”(Mt 5,28). Jezus nie mówi: Nie patrz! Ale mówi: Nie patrz pożądliwie!
Pożądliwość prowadzi do używania drugich. Ten, kto kocha, w relację z drugim wnosi miłość. Przykładem jest Zacheusz, który połowę swego majątku rozdaje ubogim. Miłość jest darem, która czyni zdolnym do dawania życia. Herod, idąc za swoją pożądliwością, wybrał śmierć, a nie życie.
Święty Augustyn napisał: „Każdego kusi pociąg i przynęta pożądliwości. A dopiero potem, gdy pożądliwość owoc wydaje, rodzi grzech, a grzech dokonany rodzi śmierć”.
Bez łaski Bożej i bez działania Ducha Świętego każdy z nas może pójść drogą Heroda.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
13
GRU
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

14
GRU
Dzień Skupienia

Dzień Skupienia dla Odnowy w Duchu Świętym z Rzeszowa 14... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

16
GRU
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

... czytaj więcej

nażeczenie

Godzina rozpoczęcia 19:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Kiedy człowiek popadnie w grzech śmiertelny, musi szukać pomocy u lekarza, jakim jest kapłan, i musi zastosować lekarstwo w postaci spowiedzi. (…) Jak to dobrze, że mamy w zasięgu ręki sakrament leczący rany duszy.”
(św. Jan Vianney)