2019-07-21 XVI Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-21 XVI Niedziela zwykła

HOMILIA

XVI Niedziela zwykła, Rok C, I

(Łk 10, 38-42)


Najlepsza cząstka

Żyjemy w świecie, w którym musimy wybierać. Wszędzie i codziennie. Zakupy to przecież nieodłączny fragment naszego życia. I wtedy właśnie sprawdza się nasza umiejętność trafnego wyboru. Spośród tysiąca przedmiotów, mamy wybrać tę jedną, która nam najbardziej odpowiada, podoba się, będzie użyteczna a przy tym możliwie najtańsza. Wiemy, że nie jest to łatwe zadanie. I często się mylimy, źle wybieramy, lub okazuje się, że w innym sklepie czy centrum handlowym można było lepiej wybrać.

Dzisiaj Słowo Boże też mówi o wyborach, nie tych parlamentarnych, prezydenckich czy europejskich, ale tych, najważniejszych, od których zależy nasze zbawienie, nasza wieczność, z Bogiem lub bez Boga.

Już Abraham miał trudny wybór. Przypomnijmy sobie ostatnie upały. Co się nam chciało wtedy robić? Przyjmować niespodziewanych gości, czy leżeć w cieniu i pić kolę z lodem? A co zrobił Abraham? Podjął tych gości w sposób iście królewski. I to mu się stokrotnie opłaciło.

Wszystko jest ważne, ale są rzeczy ważne i ważniejsze, są chwile i okoliczności, w których ten sam wybór nabiera innego znaczenia. „Ubogich macie zawsze, ale mnie nie zawsze”, uwrażliwiał Jezus swoich uczniów. Podobnie poucza Martę i Marię. Są w życiu chwile i okazje niepowtarzalne i jest czymś nierozsądnym je przeoczyć. Gdy przychodzi Jezus, wszystko jest mniej ważne. To jest właśnie tak „najlepsza cząstka”, od której zależy zarówno nasza wieczność, jak i teraźniejszość. Dlatego właśnie słuchamy Słowa Bożego w niedzielę we wspólnocie Kościoła, z gwarancją, iż będzie to „ortodoksyjne”, a nie subiektywne, by mieć światło na kolejny tydzień, na codzienne wybory, tak, by zawsze wybrać właśnie tę najlepszą cząstkę. Otwórzmy oczy, uszy a przede wszystkim serce. Niech wejdzie Pan, niech prowadzi.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)