2019-07-20 Sobota XV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-20 Sobota XV Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XV Tydzień zwykły, Rok C, I

(Mt 12, 14-21)


Exodus

Pierwsze czytanie w kilku zdaniach maluje przed nami wspaniały obraz wyjścia Izraela z Egiptu. W sensie duchowym mówi o tym, że nasze chrześcijańskie życie jest dynamiczne. Ty i ja zostaliśmy stworzeni po to, żeby iść w kierunku wolności. Wolność to dar za-dany. Widać to na przykładzie Izraela: wyszli z Egiptu w ciągu jednej nocy, ale mentalność niewolników egipskich pozostała w nich na symboliczne 40 lat wędrówki po pustyni.

Wierzymy, że Stary Testament wypełnia się w Nowym. Faryzeusze podobni do egipskiego faraona próbują zniewolić Jezusa drobiazgowymi przepisami, które nie przynoszą wolności, nie mogą zbawić. Dlatego Jezus, nowy Mojżesz, zaprasza do wyjścia poza ciasnotę faryzejskiej moralności.

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii widzimy ten niezwykły exodus. Po jednej stronie spiskujący faryzeusze, po drugiej cichy, spokojny Jezus. Wydaje się, że ucieka, wycofuje się z dyskusji. Taktyka Jezusa jest nie z tego świata. Do zwycięstwa nie idzie się w walce na ostre jak brzytwa argumenty. Dzielenie ludzi na dobrych, złych, na tych z lewicy i prawicy, na porządnych i nieporządnych wynika z naszej niewolniczej, lękowej mentalności.

Wobec żony, męża, szefa w pracy lub przełożonego zakonnego mogę przyjąć postawę spiskującego faryzeusza lub przyłączyć się do łagodnego, pokornego Jezusa. I to będzie mój exodus, moje wyście.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – socjusz Postulatu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
STY
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

24
STY
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Spotkanie trzeźwościowe I

SPOTKANIA TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Są ludzie, którzy lubią się grzebać w sobie, dopatrując się winy większej niż była. To niedobrze: nie wracamy do śmietniska, gdyż i Bóg zapomina o grzechach naszych po przebaczeniu. Po co wyziewami złego zatruwać ducha i robić z siebie zwierzę drapieżne, pozbawiając się energii, pogody i osłabiając wolę, a tymczasem rzeczywistość z oczu ginie. Przyszłości lękać się również nie powinniśmy, gdyż kto miłuje, ku dobremu wolę swą skierowuje. ”
(bł. ks. Michał Sopoćko)