2019-07-20 Sobota XV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-20 Sobota XV Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XV Tydzień zwykły, Rok C, I

(Mt 12, 14-21)


Exodus

Pierwsze czytanie w kilku zdaniach maluje przed nami wspaniały obraz wyjścia Izraela z Egiptu. W sensie duchowym mówi o tym, że nasze chrześcijańskie życie jest dynamiczne. Ty i ja zostaliśmy stworzeni po to, żeby iść w kierunku wolności. Wolność to dar za-dany. Widać to na przykładzie Izraela: wyszli z Egiptu w ciągu jednej nocy, ale mentalność niewolników egipskich pozostała w nich na symboliczne 40 lat wędrówki po pustyni.

Wierzymy, że Stary Testament wypełnia się w Nowym. Faryzeusze podobni do egipskiego faraona próbują zniewolić Jezusa drobiazgowymi przepisami, które nie przynoszą wolności, nie mogą zbawić. Dlatego Jezus, nowy Mojżesz, zaprasza do wyjścia poza ciasnotę faryzejskiej moralności.

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii widzimy ten niezwykły exodus. Po jednej stronie spiskujący faryzeusze, po drugiej cichy, spokojny Jezus. Wydaje się, że ucieka, wycofuje się z dyskusji. Taktyka Jezusa jest nie z tego świata. Do zwycięstwa nie idzie się w walce na ostre jak brzytwa argumenty. Dzielenie ludzi na dobrych, złych, na tych z lewicy i prawicy, na porządnych i nieporządnych wynika z naszej niewolniczej, lękowej mentalności.

Wobec żony, męża, szefa w pracy lub przełożonego zakonnego mogę przyjąć postawę spiskującego faryzeusza lub przyłączyć się do łagodnego, pokornego Jezusa. I to będzie mój exodus, moje wyście.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – socjusz Postulatu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)