2019-07-14 XV Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-14 XV Niedziela zwykła

HOMILIA

XV Niedziela zwykła, Rok C, I

(Łk 10, 25-37)


Idź, i ty czyń podobnie

Bardzo obrazowo Ewangelia przedstawia nam postawę Miłosiernego Samarytanina. Krok po kroku ukazuje jego reakcje po spotkaniu z pokrzywdzonym człowiekiem. Wędrowiec nie waha się postąpić inaczej niż ci, którzy wcześniej obojętnie mijali pokrzywdzonego. Samarytanin wzruszył się głęboko, a wzruszając się – poszedł za głosem serca czyniąc miłosierdzie…

To jest właśnie to o czym mówi Jan Paweł II: wyobraźnia miłosierdzia, aby ją posiąść – trzeba się modlić o otwarte oczy serca, by postrzegać bliźniego właśnie poprzez pryzmat serca.

A co z innymi postawami? Kapłan i lewita w obawie przed prawem (zaciągnięcie nieczystości rytualnej), omijają potrzebującego. Im prawo przeszkadzało w czynieniu miłosierdzia.

Jakże często na prawo, moralność patrzymy jak na coś, co musimy osiągnąć, starać się, a dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam, że jest to dar, łaska. Popatrzmy dziś na przykazania jako nie coś co nas ogranicza, zmusza do przestrzegania – to wolno a tego nie. Ale musimy sobie uświadomić, że prawo ma nam pomagać być miłosiernymi.

Św. Jan Paweł II w Liście Apostolskim Salvifici Doloris napisał: „miłosiernym Samarytaninem jest człowiek, który zatrzymuje się przy cierpieniach drugiego człowieka”. Prośmy dziś o odwagę miłosierdzia, i przyjmijmy poważnie słowa Jezusa: „idź, i ty czyń podobnie”. Skoro Bóg okazuje nam tyle miłosierdzia, to uczmy się tego i bądźmy miłosierni dla innych.

——————————-

ks. Jakub Dudek MS – duszpasterz w Sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
31
STY
Rekolekcje trzeźwościowe I

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00

31
STY
Konwiwencja

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Pojednanie w rodzinie

Zapraszamy na zimowe rekolekcje rodzin do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”
(Janusz Korczak)