2019-0712 Piątek XIV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-0712 Piątek XIV Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, XIV Tydzień zwykły, Rok C, I

(Mt 10, 16-23)


Gdy przychodzi prześladowanie

„Kto chce żyć pobożnie, ma się przygotować na prześladowanie.
(bł. ks. Michał Sopoćko)

Umierającego św. Ignacego Loyolę zapytano, czego pragnąłby dla założonego przez siebie Towarzystwa Jezusowego, odpowiedział: „Prześladowań, to jest największy dar, jaki Pan może nam dać”. Takie pragnienie może mieć tylko ktoś, kto ma w sobie naturę samego Boga, Jego miłość.

Z powodu mojego imienia

Około 100 milionów chrześcijan na świecie jest prześladowanych ze względu na swoją wiarę, co trzy minuty ginie chrześcijanin tylko dlatego, że jest wyznawcą Chrystusa. Może w Europie, nie doświadczamy jeszcze prześladowania aż do przelania krwi, ale co przyniesie przyszłość… Zmarły w 2015 r. 78-letni kard. Francis George, arcybiskup Chicago, powiedział: „Ja umrę w łóżku, mój następca w więzieniu, a jego następca umrze jako męczennik na rynku. Kolejny sukcesor pozbiera skorupy z ruin społeczeństwa i pomoże odbudować cywilizację, tak jak Kościół często robił w historii”. Może jest to widzenie prorockie…

Nie obmyślajcie obrony

Bez wiary nie można wejść w prześladowanie! Wiara nam mówi, że Bóg przewidzi. Właśnie w tym duchu Jezus mówi nam, że się nie bronić! Pierwsza broń, którą mamy to strategia, plan, nasz język, nasze racje… Nie, zostaw to.
Jest duża pokusa, że broniąc siebie, będę oskarżać innych. Z prześladowanego stanę się prześladowcą. Z owcy przemienię się w wilka. A Pan broni owieczki a nie wilka. Nie nasza mądrość, ale ufność Jezusowi.

Bóg nie zapomina o prześladowanych

Rabini mówili, że człowiek zawsze powinien należeć do tych, którzy są prześladowani, a nie do prześladujących. Bóg zawsze szuka prześladowanego, to znaczy, że zawsze się o niego troszczy. Mawiali też: „Gdy sprawiedliwy prześladuje sprawiedliwego, to Bóg szuka prześladowanego. Gdy bezbożnik prześladuje bezbożnika, to Bóg szuka prześladowanego. I gdy nawet sprawiedliwy prześladuje bezbożnika, to Bóg szuka prześladowanego”. Bóg wszędzie szuka prześladowanego.
W tym samym duchu nauczał Izaak z Niniwy: „Pozwól się prześladować – pisał Izaak z Niniwy – ale ty nie prześladuj nikogo; pozwól się krzyżować – ale ty nie krzyżuj; pozwól, by ci uwłaczano – ale ty nie uwłaczaj nikomu; pozwól, by rzucano na ciebie oszczerstwa – ale ty nie rzucaj oszczerstw na nikogo”. Napisał te słowa w czasach, kiedy chrześcijanie w regionie Zatoki Perskiej znajdowali się pod panowaniem muzułmańskim.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)