2019-07-08 Poniedziałek XIV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-07-08 Poniedziałek XIV Tydzień zwykły

HOMILIA

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera

(Mt 9, 18-26)


foto from https://pixabay.com/pl/

W drodze do domu

Dom, to słowo bardzo nam bliskie. Zawsze wracamy do domu, by się w nim schronić. Wspominamy dom, bliskie osoby, które dawały poczucie bezpieczeństwa. W domu jest wiele przeżyć dobrych i złych. Dom jest pomostem między życiem doczesnym a niebem, podobnie jak drabina Jakubowa z dzisiejszego czytania. „Wiara tworzy dom dla chrześcijanina” – tak mówił Benedykt XVI.

Drabina Jakuba
Wiara oświeca wszystkie wydarzenia życia, codzienne zmagania, krzyż, czyniąc drogą do prawdziwego Domu, jakim jest wieczność. Bóg w tej drodze jest z nami. Wizja Jakuba była dla niego poświadczeniem, że Bóg nad nim czuwa. Owa drabina została postawiona mu na ratunek, stała się przerzuconą kładką, po której wstępują i zstępują wysłańcy Boży, a nad wszystkim czuwa sam Bóg, który ponawia obietnicę ratowania.
W naszym kierunku Bóg również rozciągnął szczególną drabinę. Na ratunek człowieka przychodzi Jezus Chrystus. Tajemnicza drabina ze snu Jakuba przedstawiała więc Jezusa, jedynego Pośrednika między Bogiem a człowiekiem. Na chrzcie świętym otrzymaliśmy od Boga obietnicę życia wiecznego, do którego prowadzi „wąska droga” i „stroma ścieżka”.

Moc miłości
Ewangelia ukazuje Jezusa wchodzącego do domów ludzi w potrzebie, by nieść Im zbawienie. Niektórzy czuli się niegodni, jak setnik, któremu chorował sługa: „Nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a sługa mój odzyska zdrowie.” Jezus poszedł do celnika Mateusza i również nie pogardził domem celnika Zacheusza. Jezus nigdy nie przekreśla sytuacji człowieka, chcąc wchodzić ze swoją wszechmocą w naszą codzienność.
W dzisiejszej Ewangelii Jezus idzie do domu zwierzchnika synagogi, by wskrzesić Jego córkę. Po drodze spotyka kobietę cierpiącą od dwunastu lat na upływ krwi. Jej dom, jej serce potrzebowały dotknięcia Jezusa… Wiara ją ocaliła. Obudziła do życia, wlała nową nadzieję. Tam, gdzie kończą się ludzkie możliwości, wkracza wiara. Jeżeli potrafimy ufać nawet wbrew ludzkiej logice, otwieramy się na moc Bożej Miłości, która uzdrawia i wskrzesza do życia, przebacza i oczyszcza. Dotyk Jezusa daje życie, ratuje nas od śmierci i zmienia życie każdego człowieka, który z wiarą czeka na Jego działanie.

——————————-

ks. Kazimierz Wolan MS – duszpasterz, rekolekcjonista pracuje w „Centrum Pojednania” w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
05
CZE
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

Zapraszamy na Kurs Przedmałżeński 5 - 7 czerwca 2020 roku... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
Teresę w Teresę w 75 rocznicę urodzin;
Silwanę i Stelwio w 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa

Droga życia

„Pobożność do Przenajświętszej Matki jest wsparciem każdego wierzącego chrześcijanina, a zwłaszcza młodzieży.”
(św. Jan Bosko)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >