2019-06-11 Wtorek X Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-06-11 Wtorek X Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, X Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Barnaby, apostoła

(Mt 10, 7-13)


W co wierzę? Komu wierzę? Dlaczego wierzę?

Stefan Oster biskup Passawy w Bawarii w święto Zesłania Ducha rozesłał dziewięcioro „ambasadorek i ambasadorów” w dzieło Nowej Ewangelizacji. Mają oni głównie szukać nowych dróg głoszenia Dobrej Nowiny. Jedna z uczestniczek tej grupy powiedziała: „Chcemy informować, biblijnie pogłębiać i zachęcać do realizacji celów”. Temu ma, miedzy innymi, służyć stawianie pytań takich jak: W co wierzę? Komu wierzę? Dlaczego wierzę? Impulsem (pomysłem) tej inicjatywy były słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Polski przed czterdziestu laty. To wtedy papież po raz pierwszy mówił o potrzebie nowej ewangelizacji.

I właśnie w dzieło ewangelizacji wysyła Jezus swoich uczniów w dzisiejszym Słowie Bożym. Być może również i Apostołowie, jako jeden z elementów głoszenia stawiali swoim słuchaczom podobne pytanie jak rozesłani w Passawie.

Jezus wysyła uczniów by głosili, bo z tego głoszenia płynie siła mogąca uzdrawiać ciało i ducha. Napomina również, że posłany nie może pytać: co ja z tego będę miał? On ma zabrać ze sobą najbardziej konieczne rzeczy. Nic nie może go dodatkowo obciążać lub rozpraszać. Jezus przypomina jednak, że głoszący ma prawo być sprawiedliwie (godnie) utrzymany za swoją pracę. („Wart jest robotnik swojej strawy”)

Wspomniany biskup Oster mówił rozsyłając w dzieło Nowej Ewangelizacji, że Duch Święty działa w Kościele od dwóch tysięcy lat ale potrzebuje naszego współdziałania. Aby mógł On w nas skutecznie zaistnieć potrzeba nam mieć prawdziwą pokorę. Pycha i uleganie lękom zamykają nas na działanie Ducha Świętego. Biskup Passawy zachęca wszystkich, by pokornie prosić Ducha Bożego o dar dawania świadectwa o Jezusie, jako jego uczennice i uczniowie. Kto o to prosi – ten otrzyma taki dar radości i pokoju, jakiego świat dać nie może. Biskup Stefan zaznaczył, że dziś nowej ewangelizacji nie można rozumieć jako drugiej chrystianizacji, lecz jako powrót do korzeni. Ewangelizacja w tracącym wiarę społeczeństwie to odczytywanie Dobrej Nowiny w kontekście teraźniejszości (dnia dzisiejszego). By ewangelizować – potrzeba zapalić w sobie na nowo gorliwość i mieć odwagę głoszenia nowymi metodami.

Nie zapominajmy o tym, aby nie tylko adresatom naszego głoszenia, ale w pierwszej kolejności sobie samemu, stawiać, te podstawowe ale jak ważne pytania: W co wierzę? Komu wierzę? Dlaczego wierzę?

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)