2019-06-10 Poniedziałek Święto Matki Kościoła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-06-10 Poniedziałek Święto Matki Kościoła

HOMILIA

Poniedziałek, X Tydzień zwykły, Rok C, I

(J 2, 1-11)


Matka Kościoła

Młoda matka stała w kolejce do kościoła Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku. Stała na ruchomej taśmie, która niosła ją wraz z całym tłumem przed obraz Matki Bożej. Trzymała za ręce swoje dzieci, a w jej sercu coraz natarczywiej pojawiało się pytanie, co się wydarzy. Nigdy nie miała szczególnego nabożeństwa do Maryi. Od czasu jednak, gdy jej matka zmarła kilka lat wcześniej, przeczuwała nową rolę Matki Najświętszej w swoim życiu. Kiedy podniosła oczy na obraz Maryi, który pozostał cudownie na tilmie Juana Diego, w jej głowie wyraźnie brzmiały słowa: „Czyż nie jestem tu Ja, która jestem twoją Matką?” Słowa głęboko ją poruszyły, zaczęła płakać, bo otoczyła ją czułość Maryi! Stało się tak, bo Bóg dał Maryi potężną moc Ducha dla dotykania serc ludzkich i uzdrawiania ich ran. Dlatego takich historii można opowiedzieć zapewne wiele. Może także my byliśmy ich świadkami w Częstochowie, w La Salette czy w Dębowcu…

Podkreślił tę prawdę Ojciec św. Franciszek, kiedy w ubiegłym roku ustanowił wspomnienie Maryi Matki Kościoła dla całego Kościoła. Dotąd wspominano tę tajemnicę od 1971 r. tylko w Polsce, a potem także w Argentynie. W pierwszej homilii papież Franciszek powiedział: „Maryja jest matką od początku, od momentu, kiedy pojawia się w Ewangeliach, od dnia Zwiastowania do końca jest matką”. O Niej „nie mówi się ‚pani’ lub ‚wdowa po Józefie’” – a w rzeczywistości „mogli tak mówić” – lecz Maryja jest zawsze „matką”. „Ojcowie Kościoła dobrze to rozumieli i zrozumieli również, że macierzyńskość Maryi nie kończy się na Niej, idzie dalej”.

A w dekrecie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czytamy: „Uroczystość ta pomoże nam także w przypomnieniu sobie, że życie chrześcijańskie potrzebuje dla swego wzrostu zakotwiczenia w tajemnicy krzyża, ofierze Chrystusa w uczcie eucharystycznej oraz w składające ofiarę Dziewicy, Matce Odkupiciela i wszystkich odkupionych”.

Dzisiaj poproś Ducha Świętego, aby pomógł Ci zobaczyć, jak Matka Najświętsza troszczy się o Ciebie. Poproś też samą Maryję, aby pozwoliła Ci zobaczyć Jej troskę o ciebie. Bowiem Jej troska dotyczy nie tylko Kościoła jako takiego, ale Ciebie i mnie osobiście. Przyjmij Ją raz jeszcze, jak zrobił to św. Jan od chwili, gdy Jezus powiedział: „Oto Matka twoja”.

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)