2019-06-08 Sobota VII Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-06-08 Sobota VII Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

(J 21, 20-25)


Tajemnice życia ludzkiego

Są stacje telewizyjne, w których przez długie godziny ludzie dzwonią do ,,wizjonerów”, aby zapytać się o przyszłość. Pytania i dylematy ludzkie są konkretne: czy dostanę dobrą pracę, czy ta miłość, którą teraz przeżywam ma przyszłość, czy mam brać kredyt, czy będę zdrowy, co z moimi dziećmi? A ,,wizjoner” rozkłada karty tarota, pyta różdżki, wahadełkiem oczyszcza ludzi ze złych energii i odpowiada. Dzwoniący z ulgą kończą rozmowę, bo dowiedzieli się wiedzy tajemnej dotyczącej ich życia.

Zastanawiam się, dlaczego ludzie wierzę ,,ślepym, ciemnym siłom” a nie wierzą Bogu, który jest Miłością i Opatrznością. Bóg jest najwyższym dobrem w życiu i po śmierci. Sam przekonuje nas o tym w psalmie: …mówię Panu: Tyś jest Panem moim; nie ma dla mnie dobra poza Tobą (Ps 16,2). Dzisiejszy Psalm również mówi o bliskości Boga, który czuwa nad nami i pragnie najwyższego dobra dla nas. Jemu winniśmy się powierzyć, zaufać. On jeden zna całe nasze życie. Jego początek, trwanie i koniec.
Pan w świętym swoim przybytku,
na niebiosach tron Pana.
Oczy Jego patrzą,
a powieki śledzą synów ludzkich” (Ps 11,4).

Jezus jest Panem życia i czasu

Kończy się Okres Wielkanocny. W najpiękniejszej liturgii Paschalnej, podczas poświęcenia ognia i Paschału słyszeliśmy słowa: Jezus Chrystus, Wczoraj i Dziś, Alfa i Omega, Początek i Koniec. Do Niego należy czas i czasy. Do Niego również należy nasze życie i tylko On jest tym, który z miłością i troską w tym życiu uczestniczy, nim kieruje. Szuka człowieka na jego drogach i czeka, by go zbawić i dać mu Niebo. Przekonała się o tym poganka Samarytanka, gdy Jezus czekał na nią przy studni Jakuba. Doświadczył tego Zacheusz, którego Pan ściągnął z drzewa, by u niego, pośród celników i grzeszników spożyć posiłek. Chrystus chciał mu powiedzieć ważne słowa: Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu.
Jezus mówił do św. Faustyny: „Powiedz grzesznikom, że zawsze na nich czekam, wsłuchuję się w ich tętno… Miłosierdziem swoim ścigam grzeszników na wszystkich ich drogach. (…) Przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie. (…) Powiedz duszom, gdzie mają szukać pociech, to jest w trybunale. (…) Wszelka duszo, wysławiaj miłosierdzie Pańskie”.
Przez swą ufność w miłosierdzie, człowiek znajdzie pokój serca i szczęście.

Odmienny los uczniów

Wczoraj w Ewangelii Jezus przeprowadził z Piotrem chyba jedną z najważniejszych rozmów. Jezus przekazał Piotrowi, aby pasł Jego owce. Dowiedział się też, jak zakończy się jego życie, że będzie związane z krzyżem. W dzisiejszej Ewangelii Piotr chce się dowiedzieć, jaki ten koniec życia będzie wyglądał u innych. Zapytał o Jana i usłyszał: „Co tobie do tego?” Ty zajmij się swoim życiem. Jest to częsta pokusa każdego człowieka, by żyć życiem innych ludzi a uciekać od siebie. Zarówno ja, jak inni ludzie mają drogę przygotowaną przez Pana. Jest tajemnicą dlaczego św. Jan dożył wieku sędziwego i umarł naturalną śmiercią, a św. Piotr został ukrzyżowany… Nie potrafimy tego zgłębić. Zostawmy to Bogu i zaufajmy jak uczyniła to Maryja. Bóg wie, co jest dla nas najlepsze. Jezu, ufam Tobie!

——————————-

ks. Kazimierz Wolan MS – duszpasterz, rekolekcjonista pracuje w „Centrum Pojednania” w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
SIE
XXII Spotkanie Trzeźwościowe Dębowiec 2019

W dniach 2-4 sierpnia 2019 zapraszamy na XXII Spotkanie... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Módlmy się za przyczyną Matki Bożej Saletyńskiej o powrót do zdrowia dla Marzeny i Bożeny.

Spojrzenie na morze

„Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.”
(Phil Bosmans)