2019-06-07 Piątek VII Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-06-07 Piątek VII Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

(J 21, 15-19)


foto from https://www.gosc.pl/doc/1482783.Ty-jestes-Piotr-Opoka

Pójść dalej

Otrzymujemy dzisiaj znane nam słowa, dialog Jezusa z Piotrem. Uczniowie spożyli śniadanie, które nie było prostym posiłkiem, ale Eucharystią. Po dniach rozpaczy, ucieczki, i całkowitego zagubienia potrzebują być posileni. Wyjazd do Grecji nie przywróci im sił, czy pobyt całodzienny na basenach, Eucharystia, Ciało Jezusa jest dla nich prawdziwym, wewnętrznym i zewnętrznym umocnieniem. Jeżeli jest przed tobą ważna, może trudna rozmowa, to posil się wcześniej Eucharystią by być gotowym.

Ten wspólny posiłek jest również znakiem przebaczenia uczniom ich niewiarę i ucieczkę, Jezus pojednał się z nimi. Piotr po wydarzeniach Wielkiego Tygodnia ma obolałe serce, poranione przez swoje ograniczenia, więc jest karmiony przez Mistrza. W ten sposób uczy się darmowej miłości, wraca do tematu który absolutnie mu nie wyszedł. Teraz Piotr mówi bardzo mało, zamknął się w swoim sercu, dlatego Jezus prowadzi tą rozmowę, bo Piotr pogubiłby się w niej.

To lekcja słuchania Boga gdy nic nie mam do powiedzenia, gdy zawiodłem się na sobie i nie potrafię zrozumieć siebie samego. Dobrze jest oddać Jezusowi prowadzenie rozmowy, prowadzenie modlitwy, wtedy może nas bardzo zaskoczyć swoją łagodnością i możliwymi rozwiązaniami. Piotr nie ,,zagadał’’ problemu, pozwolił by Chrystus go przeprowadził przez prawdę do odkrycia nowych dróg podążania za Mistrzem. Pójść dalej to dać się umocnić i wyczekiwać w swojej codzienności znaków Boga.

Jezus mówi; ,,Szymonie synu Jana miłujesz mnie więcej od tych?’’ To pytanie o uczniów, również o ucznia umiłowanego, który nie opuścił Jezusa. Musiało być krępujące, ale Piotr otwiera się na Prawdę i daje się prowadzić. Jezus podejmuje również kwestię przywiązania Piotra do rzeczy które się wydarzyły, cuda, uzdrowienia, nauczanie z mocą, jest do nich przywiązany, Jezus wie o tym i chce mu to uświadomić. Jesteś przywiązany do swoich planów, oczekiwań, może pewnego sposobu bycia z Bogiem?

Pójść dalej oznacza przyjąć plany Boga za swoje, dać się Mu poprowadzić przez ciemną dolinę i nie wyrzucać Mu tego. Łatwo jest to napisać, ale trudniej przeżyć, nie mam co do tego złudzeń, ale gdy się już to przeżyje, radość i pokój jest podwojona, bo płynie z bliskości Boga.

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
SIE
XXII Spotkanie Trzeźwościowe Dębowiec 2019

W dniach 2-4 sierpnia 2019 zapraszamy na XXII Spotkanie... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Módlmy się za przyczyną Matki Bożej Saletyńskiej o powrót do zdrowia dla Marzeny i Bożeny.

Spojrzenie na morze

„Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.”
(Phil Bosmans)