2019-06-07 Piątek VII Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-06-07 Piątek VII Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

(J 21, 15-19)


foto from https://www.gosc.pl/doc/1482783.Ty-jestes-Piotr-Opoka

Pójść dalej

Otrzymujemy dzisiaj znane nam słowa, dialog Jezusa z Piotrem. Uczniowie spożyli śniadanie, które nie było prostym posiłkiem, ale Eucharystią. Po dniach rozpaczy, ucieczki, i całkowitego zagubienia potrzebują być posileni. Wyjazd do Grecji nie przywróci im sił, czy pobyt całodzienny na basenach, Eucharystia, Ciało Jezusa jest dla nich prawdziwym, wewnętrznym i zewnętrznym umocnieniem. Jeżeli jest przed tobą ważna, może trudna rozmowa, to posil się wcześniej Eucharystią by być gotowym.

Ten wspólny posiłek jest również znakiem przebaczenia uczniom ich niewiarę i ucieczkę, Jezus pojednał się z nimi. Piotr po wydarzeniach Wielkiego Tygodnia ma obolałe serce, poranione przez swoje ograniczenia, więc jest karmiony przez Mistrza. W ten sposób uczy się darmowej miłości, wraca do tematu który absolutnie mu nie wyszedł. Teraz Piotr mówi bardzo mało, zamknął się w swoim sercu, dlatego Jezus prowadzi tą rozmowę, bo Piotr pogubiłby się w niej.

To lekcja słuchania Boga gdy nic nie mam do powiedzenia, gdy zawiodłem się na sobie i nie potrafię zrozumieć siebie samego. Dobrze jest oddać Jezusowi prowadzenie rozmowy, prowadzenie modlitwy, wtedy może nas bardzo zaskoczyć swoją łagodnością i możliwymi rozwiązaniami. Piotr nie ,,zagadał’’ problemu, pozwolił by Chrystus go przeprowadził przez prawdę do odkrycia nowych dróg podążania za Mistrzem. Pójść dalej to dać się umocnić i wyczekiwać w swojej codzienności znaków Boga.

Jezus mówi; ,,Szymonie synu Jana miłujesz mnie więcej od tych?’’ To pytanie o uczniów, również o ucznia umiłowanego, który nie opuścił Jezusa. Musiało być krępujące, ale Piotr otwiera się na Prawdę i daje się prowadzić. Jezus podejmuje również kwestię przywiązania Piotra do rzeczy które się wydarzyły, cuda, uzdrowienia, nauczanie z mocą, jest do nich przywiązany, Jezus wie o tym i chce mu to uświadomić. Jesteś przywiązany do swoich planów, oczekiwań, może pewnego sposobu bycia z Bogiem?

Pójść dalej oznacza przyjąć plany Boga za swoje, dać się Mu poprowadzić przez ciemną dolinę i nie wyrzucać Mu tego. Łatwo jest to napisać, ale trudniej przeżyć, nie mam co do tego złudzeń, ale gdy się już to przeżyje, radość i pokój jest podwojona, bo płynie z bliskości Boga.

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)