2019-06-05 Środa VII Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-06-05 Środa VII Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Środa, VII Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

(J 17, 11b-19)


foto from https://pixabay.com/pl/

Odzielony

Ostatnia Wieczerza była bardzo wzruszającym i głębokim spotkaniem Jezusa z uczniami. Moment pożegnania, powiedzenia sobie tego, co najważniejsze, modlitwa Pana za tych, którzy za Nim poszli. Chrystus odsłania swoje pragnienia związane z uczniami: aby żyli w jedności, mieli w sobie pełnię radości i wreszcie – aby stali się świętymi.

Święty to dosłownie „inny”, „oddzielony”. Nie dziwi więc, że można o nim powiedzieć, że jest „nie z tego świata”. Święty żyje między innymi, ale nie tym, co inni. Jego dążenia wybiegają daleko poza to, czego pragną ludzie ze świata. Bardzo często przez swoją postawę staje się niewygodny – dlatego świat go nienawidzi. Jednocześnie ten znienawidzony święty tak bardzo potrzebny jest światu. Może się podzielić radością, którą ma w całej pełni, a której inni pragną jak wody. Jego serce jest pojemne i staje się przestrzenią jedności, bo nie odrzuca nikogo.

W tych dniach obchodzimy 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Jego słowa „nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów” mądrości tego świata (por. 1 Kor 2,4). Były trudne, wymagające, wzywające do przemiany życia. A jednak, często ze łzami w oczach, słuchały go rzesze Polaków. Tak wielkie było pragnienie usłyszenia słowa, które jest prawdą.

Jednym z większych lęków, który hamuje nas na drodze uświęcenia, jest lęk przed porzuceniem tego świata. Boimy się, że nas ocenią, że znienawidzą, że ktoś powie: „ten człowiek jest niewygodny”. Bycie „innym”, „oddzielonym” nie kusi tak bardzo. Jeśli jednak otwarcie nie zgodzimy się na to, że prędzej czy później spotka nas odrzucenie, będziemy prawdopodobnie przez długi czas zręcznie lawirować między logiką Boga a logiką świata. A rozkrok będzie się stawał coraz bardziej bolesny…

Święty tak bardzo potrzebny jest światu. Kto zaniesie radość ludziom sztucznie wesołym? Kto da słowo prawdy okłamanym obietnicą powodzenia? Kto opatrzy balsamem jedności bolesne i liczne rozdarcia?
Módl się i za nas Jezu: „Uświęć ich w prawdzie”.

——————————-

ks. Marek Koziełło MS – duszpasterz w parafii p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku – Sobieszewie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
PAŹ
Msza św. katecheza i modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie

Zapraszamy na cykl Msza św. katecheza i modlitwa o uzdrowienie i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

18
PAŹ
Kurs Filipa 2019

Saletyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na Kurs Filipa do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

04
LIS
Rekolekcje kapłańskie II tura 2019

Zapraszamy na II turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 4-7... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Sukces czeka na tego, kto jest gotów się uniżyć”
(Midrasz)