2019-06-03 Poniedziałek VII Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-06-03 Poniedziałek VII Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Poniedziałek, VII Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

(J 16, 29-33)


foto from https://pixabay.com/pl/

Wiedza nie jest lekarstwem na grzech

Wspólnym wątkiem dzisiejszych czytań jest naiwne przekonanie człowieka, że wiedza jest wystarczającym lekarstwem na ludzkie grzechy.

Jaka wiara?

W Ewangelii słyszymy uczniów wyznających z ulgą, że w końcu Jezus przestał nauczać w przypowieściach. Teraz mówi otwarcie i wszyscy Go rozumieją. Za tym stwierdzeniem kryje się przekonanie, że odtąd wszystko będzie „z górki”. Uczniowie wyznają więc z przekonaniem „Dlatego wierzymy, że od Boga wyszedłeś”. Jezus natychmiast rozwiewa ich złudzenia. Naiwne przeświadczenie, że teraz już dadzą sobie radę, które pomylili z wiarą nie uchroni ich od zdrady. Rzecz więc nie w tym, by wyznać przed Bogiem: „Teraz rozumiem o co Ci chodzi i mogę Ci zaufać”. Otwarte słowa wcale Jezusa nie są po to, by udowodnić uczniom, że wiara w Niego jest logiczna, ale by się nie załamali, gdy przekonają się, że są w stanie zaprzeć się swojego Pana i Przyjaciela. Każdy nasz upadek w grzech pokazuje nam jasno, że to nie brak wiedzy, ale niewola grzechu jest naszym problemem. Możemy doskonale wiedzieć co jest dobre, a mimo to nie potrafić przy tym trwać.

Potrzebujemy Ducha

Z kolei Dzieje Apostolskie przedstawiają nam spotkanie św. Pawła z jakimiś nieznanymi nam bliżej uczniami, którzy zapytani przez Pawła wyznają, że otrzymali „chrzest Janowy”. Apostoł tłumaczy im więc, że owo obmycie jest jedynie pewnym etapem, mającym ukazać im Jezusa. Jan chrzcił wzywając grzeszników do zmiany życiowych postaw, ale jednocześnie wskazywał na Mesjasza, który miał moc zmienić ich serce. Dokonywane przez nas zmiany, choć deklarujemy je jako głębokie i niezachwiane, często okazują się powierzchowne i chwilowe. Po krótszym lub dłuższym okresie zmagań z własną niestałością i perturbacjami emocjonalnymi z coraz większym poczuciem rozczarowania wracamy do utartych ścieżek. Po to, by nasze życie się faktycznie zmieniło potrzebujemy pokochać Boga i to nie byle jaką, ale jego własną miłością. Potrzebujemy Ducha Świętego, bo każdy wysiłek oparty jedynie na powstrzymywaniu się od grzechu doprowadzi nas do smutnego przeświadczenia, że nie damy rady.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)