2019-05-13 Poniedziałek IV Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-05-13 Poniedziałek IV Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Poniedziałek, IV Tydzień Wielkanocny, Rok C, I
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej

(J 10, 11-18)


foto from https://pixabay.com/pl/

Dobry Pasterz

Obraz króla jako pasterza jest przynajmniej tak stary jak sama Biblia. Hebrajczycy za swojego króla uważali Boga i wielokrotnie znajdowało to wyraz w tekstach biblijnych (Rdz 48,15; Ps 23; Ez 34,11-31; Ap 19,15 itd.). Królom ziemskim tytuł pasterza przysługiwał jedynie jako namiestnikom Boga. W czasach degeneracji monarchii, kiedy władcy przestali się troszczyć o powierzony im lud szukając jedynie własnych korzyści, prorocy napominali ich uznając za niegodnych powierzonej im misji. W tych sytuacja to Bóg osobiście obiecywał zatroszczyć się o swoje owce. Nazywając siebie dobrym pasterzem Jezus nie czyni nic nadzwyczajnego. Nadzwyczajne jest jednak jak rozumie to określenie.

Dobry pasterz daje życie swoje za owce

W V w św. Augustyn napisał list do biskupa Honorata, który zastanawiał się czy w przypadku prześladowania i zagrożenia życia pasterze Kościoła mogą ratować się ucieczką porzucając powierzoną im wspólnotę. Powoływał się przy tym na fragment z Ewangelii wg św. Mateusza: „Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego” (Mt 10,23). Odpowiadając na tę wątpliwość św. Augustyn odwołał się do dzisiejszego fragmentu Ewangelii wg św. Jana. Niemożliwe jest, żeby pasterz porzucił swoją owczarnię, by ratować życie. Postępując tak zaliczyłby się w grono najemników. Cechą dobrego pasterza jest bowiem gotowość poświęcenia życia. Zaniedbanie dobra wspólnoty byłoby zaparciem się Chrystusa – dobrego Pasterza. Co ciekawe św. Augustyn myślał nie tylko o zagrożeniu życia doczesnego członków Kościoła, ale o ich dobru duchowym. Pozbawieni pasterza wierni nie mogliby korzystać z sakramentów i mogliby stać się łupem złego ducha. To zbawienie wiernych jest najwyższym celem Kościoła, za które pasterze powinni oddać swoje życie.

Jeden Pasterz

Gdyby zestawić pasterzy Kościoła ze obrazem przedstawionym w dzisiejszej Ewangelii znalazłaby się może jakaś garstka, którą można by uznać za wiernych. Takie zestawienie byłoby jednak jedynie moralizowaniem w stylu: Weźcie się za siebie i przestańcie grzeszyć. Wezwanie dzisiejszej Ewangelii jest jednak inne. Jezus mówi o sobie, że jest Dobrym Pasterzem i tylko On taki jest. Wszyscy pozostali mogą wypełnić swoją misję jedynie pozostając z Nim w jedności. Dotyczy to zresztą nie tylko tych, którzy otrzymali święcenia kapłańskie, ale również każdego chrześcijanina, który na mocy chrztu został włączony w królewską funkcję Jezusa. Każdy ochrzczony jest wezwany, by oddać swoje życie za zbawienie braci i sióstr. Dla każdego też jest to możliwe tylko o tyle, o ile żyje w nim i kocha jedyny Dobry Pasterz.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD MS w Krakowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

29
WRZ
Zakończenie sezonu motocyklowego

Zapraszamy na uroczyste zakończenie sezonu motocyklowego roku 2019... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 12:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia


„Znajdowałem lud zbuntowany przeciwko Ewangelii za każdym razem, kiedy obok krzyża Zbawiciela nie pokazywałem Jego Matki.”
(św. Franciszek Ksawery)