2019-05-11 Sobota III Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-05-11 Sobota III Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Sobota, III Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

(J 6, 55. 60-69)


Wiara w cuda

Czy my wierzymy w cuda? Jest takie powiedzenie: Cudów nie ma. Chcemy przez to powiedzieć, iż wszystko ma swoją przyczynę, nic się nie dzieje samo z siebie, wszystko ma swoje wytłumaczenie, itp. Tego typu myślenie i rozumowanie ma nas zabezpieczyć przed łatwowiernością, pozorami, przed daniem się zmanipulować tanią sensacją. Tylko czy wtedy nie zamykamy się na działanie Boga, nie ograniczmy Jego wszechmocy, nie pozbawiamy się łaski Bożej?

W co jest nam łatwiej uwierzyć? W możliwość całkowitego i natychmiastowego uzdrowienia? W możliwość wskrzeszenia z martwych? Czy w cud Eucharystii?

Wydaje się, że o wiele bardziej w to pierwsze, niż w to drugie. I to nie dlatego, że mamy mocniejszą wiarę, ale dlatego, iż nasze zmysły to odczuwają, widzą, doświadczają, bez względu na przyczynę. Liczy się końcowy efekt. Człowiek sparaliżowany wstaje i chodzi. Umarły wraca do życia, rusza się, mówi, itp.
Pierwsze i drugie czytanie z dzisiejszej liturgii Słowa o tym traktują. Kiedy nie dochodzi do uzdrowienia lub wskrzeszenia, pomimo prób, po prostu odchodzimy, nie dziwiąc się zbytnio. Może następnym razem się uda, mówimy sobie. Ale kiedy słyszymy Jezusa mówiącego: „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem’, to wtedy te słowa wydają się nam tak nierealne, tak dalekie od naszego doświadczenia, tak „nieprzydatne” w codziennym życiu, że po prostu odchodzimy. To nas nie pociąga, a raczej odpycha, zniechęca. Nawet gorszy, bo sprzeciwia się tzw. „zdrowemu rozsądkowi”. Jeść ciało, pić krew? To barbarzyństwo, nawet świętokradztwo, w oczach Żydów. Prawo mojżeszowe zabraniało pod karą ekskomuniki spożywania krwi!

Jezus nas nieustannie zaskakuje. Stawia wobec sytuacji, wobec której jesteśmy bezradni. Możemy powiedzieć, że przystawia nas do muru i mówi: już nie masz wyjścia, musisz się określić, nie słowa, deklaracje, ale wyznanie: wierzysz lub nie wierzysz, ufasz mi czy nie?

Wielu, tak wielu odeszło i odchodzi do dzisiaj. „Trudna jest ta mowa, któż jej może słuchać”, bo nie jest zgodna z rozsądkiem i poprawnością polityczną tego świata.

Żelazna konsekwencja Jezusa: „Czyż i wy chcecie odejść?” Nie tylko do Apostołów tak mówi, ale i do mnie i do Ciebie, który słuchasz dzisiaj tych słów.

Nie ma większego cudu niż cud Eucharystii. Jeśli biegasz za uzdrowieniami i wskrzeszeniami z martwych, jeśli szukasz sensacji, a nie pragniesz z całego serca i nie cenisz sobie ponad wszystko cudu Eucharystii, to biegasz na próżno, to niczego nie zrozumiałeś i ryzykujesz życie wieczne! Tylko ten Pokarm, tylko Ciało i Krew Jezusa gwarantują to życie, nic innego i nikt inny.

Ja dziś, za św. Piotrem, chcę powtórzyć, z moją wciąż tak małą jeszcze wiarą: „Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. Ty jesteś Świętym Bożym”. Amen.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
05
CZE
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

Zapraszamy na Kurs Przedmałżeński 5 - 7 czerwca 2020 roku... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
Teresę w Teresę w 75 rocznicę urodzin;
Silwanę i Stelwio w 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa

Droga życia

„Pobożność do Przenajświętszej Matki jest wsparciem każdego wierzącego chrześcijanina, a zwłaszcza młodzieży.”
(św. Jan Bosko)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >