2019-05-07 Wtorek III Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-05-07 Wtorek III Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

(J 6, 30-35)


Proroctwo manny

Znak zapewniający nas o wszechmocy Boga i o Jego istnieniu i działaniu jest ciągle pożądany przez nas. Otrzymujemy go bardzo wyraźnie w Tygodniu Biblijnym: jest nim Słowo Boże, któremu pozwolimy zadomowić się w sercu. W niedziele byliśmy zaproszeni by zabrać ze sobą karteczkę z siglami fragmentu z Ewangelii św. Jana, ma on nam towarzyszyć przez cały rok. Jeżeli oczekujesz znaku w swoim życiu, to bądź posłuszny temu zaproszeniu i przyjmij to Słowo. Odszukaj wyznaczony fragment, zaznacz go i wracaj do niego często w modlitwie. Taka modlitwa jest jak wyjście na pustynię. Bóg nie pozostawi cie samego, będzie ci towarzyszył, podobnie jak Izraelitom.

W tej wędrówce potrzebujemy pokarmu, wsparcia, umocnienia i otrzymujemy go: jest nim manna, o której jest mowa w dzisiejszej Ewangelii: Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Dał im do jedzenia chleb z nieba. Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba » (J 6, 31n).

Izraelici mogli w krótszym czasie dojść do Ziemi Obiecanej, ale Bóg się nie śpieszył. Karmił swój lud na pustyni i prowadził go wytrwale. Gdy Egipcjanie zostali pokonani w wodach morza, lud wybrany ruszył na pustynie i zaczął szemrać. Bóg w cudowny sposób zsyła chleb z nieba. Niektórzy sceptycy sądzą, że była to naturalna substancja wydzielana przez tamaryszek, lub przez owady żyjące na tej roślinie. Manna mogła być przechowywana w określony sposób i miała wyraźny smak placka z miodem (Wj 16, 31). Manna jest jednym z najbardziej pamiętanych wydarzeń Starego Testamentu, cudowny chleb z nieba, znak Bożej wierności i przedsmak Ziemi Obiecanej. W późniejszym czasie stanie się znakiem nowego wyjścia i przyjścia Mesjasza. W myśli żydowskiej manna jest pożywieniem doskonałym, nieskażonym przez grzech pierwszych rodziców. Jest ona drogą powrotu do utraconego raju.

Mojżesz jako pierwszy dał mannę ludowi, tak samo nowy Mojżesz – Mesjasz sprowadzi na ziemię chleb z nieba. Żydzi rozmawiający z Jezusem byli przekonani, że Bóg po raz kolejny ześle mannę w sposób cudowny i to będzie znak Mesjasza. Jezus wypełnił tą zapowiedz i sam jest dla nas Chlebem Życia.

W modlitwie Ojcze nasz prosimy o chleb powszedni, ale on nie oznacza racji żywnościowej koniecznej do przeżycia dzisiejszego dnia, oznacza chleb nadprzyrodzony, który jest niezbędny by być zanurzonym w sercu Boga. Szósty rozdział Ewangelii św. Jana to najdłuższa nauka Jezusa o prawdziwym pokarmie, dzięki któremu żyjemy na wieki. W Biblii jest jeszcze tylko jedno miejsce, gdzie jest mowa o takim doświadczeniu, to mowa o drzewie życia rosnącym w ogrodzie Eden. Tak jak owoce tego drzewa dawały życie wieczne, tak spożywanie Eucharystii zachowuje nas na wieczność.

Żydzi odrzucili Jezusa, ponieważ nie dostrzegli Jego Boskiego pochodzenia, sądzili Go tylko po ludzkich pozorach, podobnie Jego uczniowie nie uwierzyli w nauczanie o Eucharystii, bo nie rozumieli nadprzyrodzonego charakteru nowej manny z nieba. Nie rozumieli, że Jezus chce im dać swoje zmartwychwstałe ciało i krew, w cudowny sposób obecne pod zasłoną chleba i wina. Bóg ciągle karmi na uczcie eucharystycznej.

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

02
LIS
Rekolekcje kapłańskie III tura 2020

Zapraszamy na III turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 02 – 05... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
szczęśliwą sprzedaż domu i rozwiązanie umowy z agencją nieruchomości oraz o pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.
Prosimy o modlitwę – Bóg zapłać!
Agata i Jarek

Droga życia

„Och! jakże słodko myśleć, że płyniemy ku wiecznej przystani! (…) Myśl o krótkości życia dodaje mi odwagi, wspiera mnie w znoszeniu trudów drogi.”
(św. Teresa z Lisieux)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >