2019-05-01 Środa II Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-05-01 Środa II Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Środa, II Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

(J 3, 16-21)


Wewnętrzne światło

Po co żyjemy?
Na co dzień nie zadajemy sobie tego pytania. Wydaje się bardzo niepraktyczne, do niczego niepotrzebne. A jednak od odpowiedzi na nie zależy całe mnóstwo naszych wyborów. Jeśli żyjemy po to, by się dorobić to pieniądze będą decydowały o tym, czy podejmiemy jakieś działanie czy nie. To pieniądze będą decydowały o miejscu mojego życia, pracy i o naszych znajomościach. Jeśli żyjemy po to, by odnieść sukces to będziemy do niego dążyć po trupach naszych przyjaźni. Jeśli żyjemy by zaspokoić swoje potrzeby nie będziemy w stanie odmówić sobie przyjemności.
Podobne rozważania na temat sensu życia musiały kryć się w sercu Nikodema, który przyszedł nocą do Jezusa. Ten członek starszyzny Izraela chciał zrozumieć, bo dręczył go niepokój, że coś mu umyka z życia. Zadawał sobie pytanie jak przeżyć dobrze życie i jaki ono ma sens?

Światło Jezusa
Dzisiejszy fragment Ewangelii wg św. Jana jest częścią odpowiedzi danej Nikodemowi przez Jezusa. Jest w nim mowa o miłości Boga, który ofiarował nam swojego Syna. Niczym Abraham ofiarowujący Izaaka na górze Moria Bóg nie wahał się z miłości do nas poświęcić Jezusa. Jezus jest światłem rozpraszającym zamęt naszego życia, jest odpowiedzią na pytanie o Jego sens. Żyjemy po to, by spotkać miłość Boga i tak jak Jezus na nią odpowiedzieć.
W Ewangelii wg św. Jana Nikodem jest obrazem człowieka, którego wiara jest cząstkowa i niewystarczająca. Być może największym jego problemem było to, że próbował zrozumieć Boga zamiast poddać się Jego prowadzeniu. Nie potrafił zaakceptować, że dopiero z perspektywy podążającego za Jezusem ucznia będzie mógł stopniowo coraz więcej rozumieć. Proponowana mu przez Jezusa droga to nie wiedza, to nie teologia lecz zmieniająca życie prawda.

Uczynki
W końcowych zdaniach dzisiejszej perykopy Jezus mówi o sądzie nad człowiekiem. Ten sąd dotyczy naszych uczynków. Z jednej strony są więc ci, którzy „źle czynią”, i którzy wobec tego nie zbliżają się do światła. Z drugiej jednak strony Jezus nie mówi o tych, którzy „dobrze czynią”, ale o tych, których uczynki „zostały dokonane w Bogu”. Ci, którzy poddali się Bogu, którzy Mu zaufali i pozwolili Mu się poprowadzić dostrzegają, że to Bóg jest w nich sprawcą wszystkiego. Razem ze św. Pawłem mogą więc wyznać: „żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus” (Ga 2,20). Światło Jezusa przestało być dla nich zewnętrzną prawdą, ale najbardziej wewnętrznym światłem, które objawia się w ich własnym życiu.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD MS w Krakowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
05
CZE
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

Zapraszamy na Kurs Przedmałżeński 5 - 7 czerwca 2020 roku... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
Teresę w Teresę w 75 rocznicę urodzin;
Silwanę i Stelwio w 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa

Droga życia

„Pobożność do Przenajświętszej Matki jest wsparciem każdego wierzącego chrześcijanina, a zwłaszcza młodzieży.”
(św. Jan Bosko)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >