2019-04-13 Sobota V Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-04-13 Sobota V Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Sobota, V Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I

(J 11, 45-57)


Abym nie był obojętny!

Ewangelie ostatnich dni odsłaniają dwie postawy osób spotykających Jezusa. Jedni zaczynają wierzyć w Niego, a drudzy chcą ukamienować, pojmać lub donieść faryzeuszom o tym, co Jezus czyni. Jest to SŁOWO, które przygotowuje nas bezpośrednio na wydarzenia Wielkiego Tygodnia, które swoje apogeum osiągają w tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

A jeśli Bóg przez Słowo nas przygotowuje to zaprasza do zatrzymania i zapytania, co dzisiaj znaczy dla mnie wierzyć w Jezusa? Czy widzę dzieła, które dokonuje w moim życiu. Czy nie gorszę się przeciwnościami, sytuacjami, które mnie w jakiś sposób kamienują?

W Ewangelii wielu zaczyna wierzyć nie dlatego, że to się im opłaca. Więcej, podejmują ryzyko, wiedząc że zostaną odrzuceni, bo przecież wiedzą, że arcykapłani i starsi chcą zabić Jezusa. Czyli nie chodzi o opłacalność, o naszą tradycje, zwyczaje świąteczne…

Wierzyć to odkryć, że Jezus wskrzeszający z grobu Łazarza, może przywrócić do życia każdego z nas. Nie bać się zobaczyć swoich grzechów i słabości, jako grobu, z którego sam nie wyjdę, potrzebuję pomocy Zbawiciela. Wierzyć to usłyszeć głos Jezusa, który woła mnie po imieniu.

Benedykt XVI papież senior w opublikowanym tekście O przyczynach kryzysu Kościoła pokazuje, że „Spadające uczestnictwo w uroczystościach niedzielnej Eucharystii pokazuje, jak niewiele my, dzisiejsi chrześcijanie, wciąż wiemy o docenieniu wspaniałości daru, który polega na Jego rzeczywistej obecności. Eucharystia zostaje zdewaluowana do zwykłego ceremonialnego gestu, kiedy bierze się za oczywistość, że grzeczność wymaga, by ofiarować Go na rodzinnych uroczystościach czy przy okazjach takich jak śluby i pogrzeby wszystkim tym, którzy zostali zaproszeni z powodów rodzinnych. (…) To, czego potrzeba przede wszystkim, to odnowa wiary w rzeczywistość Jezusa Chrystusa danego nam w Najświętszym Sakramencie”.

Niewątpliwie te słowa przypominają łzy Maryi i Jej napomnienia wypowiedziane ponad 170 lat temu w La Salette. To nie chodzi o to, żeby tylko być na święta w kościele, żeby się wyspowiadać, bo zawsze tak było, ale spotkać się z wierną miłością Boga. Mocne są te słowa, ale w kontekście dzisiejszej Ewangelii pokazują, że albo odnajdziemy się w wezwaniu do nawrócenia i będziemy wołać o przejście Pana w naszym życiu, albo… pójdziemy szemrać, donosić, objawiać swoje niezadowolenie, bo przecież w życiu codziennym nie ma miejsca dla Boga. Liczy się to, co przynosi wymierną korzyść. Na pierwszym miejscu jestem JA, a nie Bóg!

Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: «Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod rozwagę, że lepiej jest dla was, aby jeden człowiek umarł za lud, niżby miał zginąć cały naród».

Nie chodzi o to, żebyśmy na siłę odnaleźli się wśród tych, którzy uwierzyli w Niego, bo może okazać się, że ani zimny, ani gorący nie jestem i znajdę się w trzeciej grupie, która zamknie się na przejście Pana. Ewangelia mówi: „a blisko była Pascha…Bóg bierze moje i Twoje grzechy na siebie. Niech nasz Zbawiciel przejdzie przez nasze życie.
Panie proszę, abym nie był obojętny.

——————————-

ks. Paweł Raczyński MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiejw Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
SIE
XXII Spotkanie Trzeźwościowe Dębowiec 2019

W dniach 2-4 sierpnia 2019 zapraszamy na XXII Spotkanie... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Módlmy się za przyczyną Matki Bożej Saletyńskiej o powrót do zdrowia dla Marzeny i Bożeny.

Spojrzenie na morze

„Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.”
(Phil Bosmans)