2019-04-10 Środa V Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-04-10 Środa V Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Środa, V Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I

(J 8, 31-42)


Prawdziwa wolność

W burzliwej rozmowie z Żydami Jezus jednoznacznie określa, na czym polega autentyczna wolność. Kto przyjmuje Jego naukę, kto staje się uczniem, ten otrzymuje od Niego dar jasnego widzenia rzeczywistości. Dla Żydów jedynym bytem absolutnie prawdziwym i rzeczywistym był Bóg, który mówił do Abrahama, ojca ich wiary. Ich rozumienie prawdy – a więc znajomość Boga – daje im dumne przekonanie, że są prawdziwie wolni. Jednak Jezus chce synów Abrahama poprowadzić o wiele dalej i wiele głębiej.

Prawdziwa wolność, którą Nauczyciel pragnie obdarzyć żydów, to wolność od grzechu, wysłużona przez niego w czasie Paschy. Wolność, za którą zapłaci cenę swojej najdroższej Krwi. To wolność dziecka Bożego, którą On, Syn Boży, chce dzielić ze swoimi przybranymi braćmi i siostrami. Wolność, której początkiem jest wiara i zaufanie, jakie miał Abraham, kiedy uwierzył objawiającemu się Bogu. Niestety, Żydzi byli przekonani, że pójście za nauką Jezusa z Nazaretu będzie odwróceniem się od jedynego Boga i zdradą wiary Abrahama…

Liturgia ostatnich dni Wielkiego Postu krok po kroku wprowadza nas w tajemnicę Jezusa, który pozwolił, by człowiek odebrał mu wolność, zadał okrutny ból i przybił do krzyża. Jezus upokorzył się dla nas i zrezygnował ze swej wolności, byśmy nie musieli umrzeć na wieki, zniewoleni grzechem i nienawiścią Szatana. Dlatego jednym z celów Wielkiego Postu jest szczera refleksja nad osobistą wolnością. Jak rozumiem wolność? Czy jestem wolny? Co robię, żeby wolności nie stracić? A może przeżywam wewnętrzne zniewolenie? Jeśli tak, to czy mam pragnienie, by wolność odzyskać? U kogo szukam wolności?

Żeby być prawdziwie wolnym, potrzeba zaufania i wiary Abrahama, by przyjąć prawdę, którą przynosi Jezus. Prawdę o tym, że u Boga człowiek jest najcenniejszym ze stworzeń; tak cennym, że dla niego Syn Boży nie żałował swojej wolności i swojej drogocennej Krwi. Taką wolność otrzymujemy w konfesjonale, gdy Miłosierny Ojciec wita nas, pokutujących grzeszników, wracających nieraz po długim czasie do Jego pełnego miłości domu.

——————————-

ks. Grzegorz Zembroń MS – prowincjał Zgromadzenia Księży Saletynów, mieszka w Warszawie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
SIE
XXII Spotkanie Trzeźwościowe Dębowiec 2019

W dniach 2-4 sierpnia 2019 zapraszamy na XXII Spotkanie... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Módlmy się za przyczyną Matki Bożej Saletyńskiej o powrót do zdrowia dla Marzeny i Bożeny.

Spojrzenie na morze

„Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.”
(Phil Bosmans)