2019-04-08 Poniedziałek V Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-04-08 Poniedziałek V Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Poniedziałek,V Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I

(J 8, 12-20)


Ciemności

„Jezu Chryste, Światłości wewnętrzna, nie pozwól,
żeby przemawiały do mnie moje wewnętrzne ciemności,daj mi przyjąć Twoją miłość.

Brat Roger

Helmut Kohl był kanclerzem Niemiec w latach 1982 – 1998. W 1960 roku poślubił Hannelore Renner, z którą wspólnie przeżył 41 lat. Żona miała ostrą alergię na światło (za dnia musiała żyć w ciemnościach) i jako 68-letnia kobieta odebrała sobie życie w domu rodzinnym w Ludwigshafen-Oggersheim. Nie przyjęła tego doświadczenia… Utraciła nadzieję!

Ciemności należą do jednych z najważniejszych i najtrafniejszych metafor, które znajdujemy w Biblii. Ciemności nie są naturalnym środowiskiem życia człowieka. Są one odzwierciedleniem grzechu, strachu, braku rozeznania, pogmatwanego życia, nieznajomości siebie. Dla człowieka czymś naturalnym jest pragnienie światła. Tęsknimy za światłem… Jak piękne są wschody słońca. Tęsknimy za dniem!

Kiedy kończy się noc?

Rabin rozważał z uczniami doniosłą kwestię: kiedy kończy się noc, a zaczyna dzień? Jeden z uczniów twierdził, że noc się kończy wtedy, kiedy można z daleka odróżnić owcę od kozy. Inny, że wówczas, gdy da się odróżnić drzewo oliwkowe od figowego.

Rabin milczał, więc w końcu uczniowie spytali: „Rabbi, jaka byłaby Twoja definicja? Rabin zastanowił się chwilę i powiedział: kiedy widzisz kobietę, czarną albo białą, i potrafisz jej powiedzieć: „Jesteś moją siostrą”; kiedy widzisz mężczyznę, bogatego albo biednego, i potrafisz mu powiedzieć: „Jesteś moim bratem”, to znaczy, że noc minęła, a nastał ranek.

Ciemności Abrahama

W moich myślach powraca Abrahamowe spojrzenie po usłyszanej obietnicy. „Twoje potomstwo…” Ile razy patrzę na gwiazdy, tyle razy pamiętam o tej obietnicy. Jest ona jak światło, które zaświeciło w ciemnościach. Od tej nocy życie Abrahama uległo zmianie. Każdy następny dzień nie mógł go już nigdzie zatrzymać. On czuł wewnątrz siebie to wołanie: „wyjdź”. Ta noc na zawsze pozostanie w głębi jego serca, bo on pośród ciemności ujrzał światło. Są takie noce, których ciemności przynoszą tyle światła, że kreślą kierunek na całe przyszłe życie.

Ciemności Jezusa i moje ciemności

Pamiętam rozłożyste drzewa oliwne, niemych świadków modlitwy Jezusa w Getsemani. „Ojcze, odsuń ode mnie…” I nagle w ciemności rozbłysło światło.

Pełnia światła przyszła w szabat paschalny! Szabat to miłość, która umacnia, podnosi na duchu, dodaje skrzydeł i rozdziera ciemności, z których wydobywa się światło ZMARTWYCHWSTANIA. Mamy stabilny grunt pod nogami – pusty grób Chrystusa.

Czy pamiętam, jak siedziałem w moich ciemnościach? Jak nie miałem światła na swoje życie? Czy pamiętam, co wtedy zrobił Bóg? Czy pamiętam Abrahamową noc w moim życiu? Czy pamiętam, jak Abraham, że Bóg nie może dawać niczego innego, jak tylko swoją miłość” (Izaak z Niniwy, VII w.).

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
SIE
XXII Spotkanie Trzeźwościowe Dębowiec 2019

W dniach 2-4 sierpnia 2019 zapraszamy na XXII Spotkanie... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Módlmy się za przyczyną Matki Bożej Saletyńskiej o powrót do zdrowia dla Marzeny i Bożeny.

Spojrzenie na morze

„Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.”
(Phil Bosmans)