2019-03-13 Środa I Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-03-13 Środa I Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I


Znak krzyża

Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona”. Słowa proroka Jonasza tak mocno wpłynęły na mieszkańców Niniwy, że ogłosili post, by się nawrócić. Przed nami podobna perspektywa. Czas Wielkiego Postu, czas 40 dni na przemianę serca: „Niechaj każdy odwróci się od swojego złego postępowania i od nieprawości, którą popełnia swoimi rękami”. Czy te słowa nas przekonują? Jakiego słowa potrzebujemy, żeby się nawrócić?

Jezus – Żywe Słowo – zna nas doskonale i wie, że nie zawsze chcemy przyjąć to Słowo, aby ono wydało owoc nawrócenia. W dzisiejszej Ewangelii, tę postawę naszego serca określa bardzo mocno: „plemię przewrotne”, które „żąda znaku”. Jego lud, który Go poznał wątpi. Mimo, że tak wiele doświadczył, poznał wielkość i miłość Boga, pragnie cały czas potwierdzenia tej miłości poprzez chęć oglądania niezwykłych wydarzeń.
Dzisiejsza Ewangelia zawstydza nas. Jezus ukazuje nam pogan, którzy w przeciwieństwie do wierzących zmieniają swoje myślenie – nawracają się. Nie potrzebują wielkich znaków. „Królowa z południa” – Królowa Etiopii, Saba, wyciągnęła wnioski z tego, co usłyszała od króla Salomona. Jako poganka poszukiwała mądrości i znalazła ją w Bożej mądrości wypowiadanej przez króla Salomona. Saba powiedziała: „Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg twój, za to, że ciebie upodobał sobie, aby cię osadzić na tronie Izraela; z miłości, jaką żywi Pan względem Izraela, ustanowił ciebie królem dla wykonywania prawa i sprawiedliwości.” Król i mieszkańcy pogańskiego miasta Niniwa, wyciągnęli wnioski z tego, co usłyszeli od proroka Jonasza. Poganie z Niniwy odkryli prawdę o sobie i ją uznali. Król Niniwy powiedział: „Kto wie, może się odwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, a nie zginiemy?

Nie pytaj jaki znak potrzebuję, lecz opowiedz na ten, który został dany – znak krzyża, najwyższy dowód swojej miłości, którą Bóg ma do człowieka. Miłości, która zwyciężyła śmierć, lęk, wątpliwość. Miłości, która daje nadzieję, nie kończy się, zmartwychwstaje.

——————————-

ks. Łukasz Soczek MS – Dyrektor Postulatu Księży Saletynów

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)