2019-03-13 Środa I Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-03-13 Środa I Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, I


Znak krzyża

Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona”. Słowa proroka Jonasza tak mocno wpłynęły na mieszkańców Niniwy, że ogłosili post, by się nawrócić. Przed nami podobna perspektywa. Czas Wielkiego Postu, czas 40 dni na przemianę serca: „Niechaj każdy odwróci się od swojego złego postępowania i od nieprawości, którą popełnia swoimi rękami”. Czy te słowa nas przekonują? Jakiego słowa potrzebujemy, żeby się nawrócić?

Jezus – Żywe Słowo – zna nas doskonale i wie, że nie zawsze chcemy przyjąć to Słowo, aby ono wydało owoc nawrócenia. W dzisiejszej Ewangelii, tę postawę naszego serca określa bardzo mocno: „plemię przewrotne”, które „żąda znaku”. Jego lud, który Go poznał wątpi. Mimo, że tak wiele doświadczył, poznał wielkość i miłość Boga, pragnie cały czas potwierdzenia tej miłości poprzez chęć oglądania niezwykłych wydarzeń.
Dzisiejsza Ewangelia zawstydza nas. Jezus ukazuje nam pogan, którzy w przeciwieństwie do wierzących zmieniają swoje myślenie – nawracają się. Nie potrzebują wielkich znaków. „Królowa z południa” – Królowa Etiopii, Saba, wyciągnęła wnioski z tego, co usłyszała od króla Salomona. Jako poganka poszukiwała mądrości i znalazła ją w Bożej mądrości wypowiadanej przez króla Salomona. Saba powiedziała: „Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg twój, za to, że ciebie upodobał sobie, aby cię osadzić na tronie Izraela; z miłości, jaką żywi Pan względem Izraela, ustanowił ciebie królem dla wykonywania prawa i sprawiedliwości.” Król i mieszkańcy pogańskiego miasta Niniwa, wyciągnęli wnioski z tego, co usłyszeli od proroka Jonasza. Poganie z Niniwy odkryli prawdę o sobie i ją uznali. Król Niniwy powiedział: „Kto wie, może się odwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, a nie zginiemy?

Nie pytaj jaki znak potrzebuję, lecz opowiedz na ten, który został dany – znak krzyża, najwyższy dowód swojej miłości, którą Bóg ma do człowieka. Miłości, która zwyciężyła śmierć, lęk, wątpliwość. Miłości, która daje nadzieję, nie kończy się, zmartwychwstaje.

——————————-

ks. Łukasz Soczek MS – Dyrektor Postulatu Księży Saletynów

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
24
MAJ
Kurs Filipa

 w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu Kiedy? 24 –... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

14
CZE
Różańcowe dni skupienia

  Odmawiajcie Różaniec! - Wezwanie do modlitwy... czytaj więcej

Rodzina

Godzina rozpoczęcia 16:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00


Módlmy się za przyczyną Matki Bożej Saletyńskiej o powrót do zdrowia dla Marzeny i Bożeny.

Maryja Matka

„Najświętsza Panna! Cóż mogę wam o Niej powiedzieć? To moja Matka!…”
(św. Teresa z Lisieux)