Wojna, głód i zaraza czyli „nadszedł czas!” Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Wojna, głód i zaraza czyli „nadszedł czas!”
23 listopada 2021

Wojna, głód i zaraza czyli „nadszedł czas!”

Wtorek, XXXIV Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Klemensa I, papieża i męczennika

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».
Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?»
Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».
Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie».

(Łk 21, 5-11)


Jezus wypowiada proroctwo o zburzeniu świątyni w Jerozolimie. Wzbudza to naturalne zainteresowanie i ciekawość: kiedy ma nastąpić ten moment? Odpowiedź Zbawiciela zapewne nie zadowoliła słuchaczy. Jezus nie zaspokaja ich ciekawości. Idzie na przekór, jakby chciał ich oduczyć takiego sposobu myślenia o wierze i religijności tzn. chęci odpowiedzi na wszelkie tajemnice. Ostrzega przed tymi, którzy będą wykorzystywali ciekawość wiernych i wołali „nadszedł czas!”. Chrystus przecież tak wiele razy dawał im do zrozumienia, że muszą być zawsze gotowi na przyjście Oblubieńca. Dlatego mówi ogólnie: „powstanie naród przeciw narodowi, wystąpią silne trzęsienia ziemi, miejscami będzie głód i zaraza”. Czy nie odpowiada to czasom dzisiejszym? Ilu woła teraz „nadszedł czas!”? Jezus mówi wyraźnie: „Nie podążajcie za nimi!” i „Nie trwóżcie się”. Przecież te same znaki były widoczne sto, dwieście, trzysta lat temu. Słowo Boga wypełniają się kiedy jest odpowiednia pora, kiedy On tego chce.

Pamiętajmy o nieustannym byciu przy Bogu i czujności. Módlmy się za tych, którzy w swojej pysze uzurpują sobie wiedzę samego Ojca w niebie. Bądźmy wierni nakazom Jezusa – to źródło pokoju w sercu niezależnie od niepokojów, które są wokół nas.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia
17
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

10
LUT
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

„W życiu nie chodzi o szczęście, lecz o dobre życie.”
(Barbara Skarga)

 

 
"