Podatek Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Podatek
12 sierpnia 2019

Podatek

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły, Rok C, I

Gdy Jezus przebywał w Galilei z uczniami, rzekł do nich: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie». I bardzo się zasmucili.
Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy didrachmy z zapytaniem: «Wasz Nauczyciel nie płaci didrachmy?» Odpowiedział: «Tak».
Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: «Szymonie, jak ci się zdaje: Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?»
Gdy Piotr powiedział: «Od obcych», Jezus mu rzekł: «A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę. Weź pierwszą złowioną rybę, a gdy otworzysz jej pyszczek, znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie».

(Mt 17, 22-27)


Dwudrachma była podatkiem zbieranym na utrzymanie świątyni. Była stosunkowo młodym podatkiem i wielu żydów nie uważała za stosowne go płacić. Oficjalnie zwolnieni byli z niej kapłani, biedacy i ci, którzy prowadzili działalność dobroczynną, Z pewnością Jezus znajdował się pośród tych, którzy mogli się czuć wolni od płacenia tego podatku, a związane z jej niezapłaceniem niebezpieczeństwo zgorszenia było niewielkie. Tym bardziej zadziwiające w dzisiejszym tekście jest nagromadzenie cudowności. Po rozmowie Piotra ze zbierającymi dwudrachmę Jezus okazuje cudowną znajomość wydarzeń będącym poza możliwością zmysłowego postrzegania, wyprzedza możliwe pytania Apostoła, a potem nakazuje mu złowienie ryby, która w pyszczku ma monetę odpowiadającą swoją wartością sumie, której domagali się poborcy.

Nieco światła na naszą scenę może rzucać fakt, że należy ona do części Ewangelii wg św. Mateusza, w której porusza on tematy związane z przynależnością do królestwa Bożego i bezpośrednio poprzedza czwartą wielką mowę Jezusa – dotyczącą właśnie tego tematu. Podatek na świątynię może być rozumiany więc jak zapłata pozwalająca na pozostanie w relacji do Boga. Jezus nie ma żadnego powodu, żeby płacić. W Jego relacji do Ojca nie ma żadnego sprzeciwu, żadnej przeszkody, nic co by domagało się zadośćuczynienia czy zapłaty. A jednak to właśnie On bierze na siebie zapłacenie tego okupu obejmując swym aktem również towarzyszącego Mu Piotra. Idąc nieco dalej można w tym tekście również dostrzec wezwanie chrześcijan do uczestnictwa w misji Kościoła. Odkupieni przez Jezusa jesteśmy zaproszeni, by jak Piotrowa ryba nosić w sobie okup za zbawienie niepojednanego z Bogiem świata.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia
23
WRZ
Rekolekcje kapłańskie I tura 2019

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 23-26... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

28
WRZ
Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

11
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

  Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:45

Droga życia

„Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.”
(św. Jan Paweł II)

 


Galerie Foto Centrum Pojednania – Warto zobaczyć


" "
" "
" "
" "