Jak i my przebaczamy… Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Jak i my przebaczamy…
23 lutego 2021

Jak i my przebaczamy…

Wtorek, I Tydzień Wielkiego Postu, Rok B, I

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Modląc się, nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, zanim jeszcze Go poprosicie.
Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.
Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień».

(Mt 6, 7-15)


Jezus uczy nas dzisiaj modlitwy. Nie chce żebyśmy byli „gadatliwi jak poganie”, ale żeby nasza rozmowa z Bogiem płynęła z serca. Przekazuje swoją intymną modlitwę z Ojcem. Każde zdanie z „Ojcze nasz” może być treścią wielu medytacji przed Panem. Zwróć uwagę, że w sposób szczególny zależy Jezusowi żebyś zrozumiał i przemodlił słowa „…i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili.” Tylko to zdanie z modlitwy jest skomentowane przez Zbawiciela: „Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień”.

Chrześcijaństwo jest bardzo konkretne. Między innymi dlatego Jezus ostrzega przed gadulstwem. W wielomówstwie nie ma konkretów. Nasza relacja z Ojcem powinna przynieść widzialne owoce a jednym z nich (jak widać w dzisiejszej Ewangelii kluczowym dla Jezusa) jest przebaczenie naszym winowajcom. Bóg jakby chce wymusić na nas tę postawę. Nasz brak przebaczenia ma konsekwencje w relacji z Bogiem. Stawia tę kwestię na ostrzu noża. Nie zbagatelizujmy jej.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)

 

 
"