Dlaczego tylko jeden Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Dlaczego tylko jeden
24 marca 2020

Dlaczego tylko jeden

Wtorek, IV Tydzień Wielkiego Postu, Rok A, II

Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy.
W Jerozolimie zaś jest przy Owczej Bramie sadzawka, nazwana po hebrajsku Betesda, mająca pięć krużganków. Leżało w nich mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych.
Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już dłuższy czas, rzekł do niego: «Czy chcesz wyzdrowieć?»
Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. W czasie kiedy ja dochodzę, inny wstępuje przede mną».
Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje nosze i chodź!» Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje nosze i chodził.
Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci dźwigać twoich noszy».
On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje nosze i chodź». Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?» Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu.
Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». Człowiek ów odszedł i oznajmił Żydom, że to Jezus go uzdrowił. I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że czynił takie rzeczy w szabat.

(J 5, 1-16)


Dzisiejsza Ewangelia czytana w perspektywie obecnych wydarzeń związanych z epidemią koronawirusa maluje bardzo mocny obraz.

Jezus wśród mnóstwa chorych… Ale Jego zachowanie, wydaje się bardzo niesprawiedliwe, ponieważ nie uzdrawia wszystkich, choć pewnie mógłby, ale przywraca do zdrowia tylko jednego paralityka. Ale ten cud, jest bardzo ważną wskazówką dla nas! Jezus chce działać bardzo indywidualnie. Warto to dziś zobaczyć, jak Pan Bóg mnie zmienia, co we mnie uzdrawia?

Zastanawiające jest też zachowanie paralityka. Na konkretne pytanie Jezusa, nie potrafi równie konkretnie odpowiedzieć tylko próbuje się wytłumaczyć, że nie ma człowieka, aby go wprowadził do wody.

Bóg w historii naszego życia stawia nam bardzo precyzyjne pytania i oczekuje od nas bardzo konkretnych odpowiedzi. Ważne jest to, abyśmy nie patrzyli na zewnętrzne ograniczenia, trudności czy okoliczności, które często są dla nas usprawiedliwieniem na brak otwartości na łaskę, działanie i obecność Boga. Bo trudno, bo ciężko, bo nie po naszej myśli….

Uważajmy, abyśmy się nie rozminęli z mocą Boga, który stawiając nam pytanie, zaprasza do wejścia we współdziałanie z Nim.

——————————-

ks. Jakub Dudek MS – duszpasterz w Sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia
14
KWI
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

Zapraszamy na Kurs Przedmałżeński 14-17 kwietnia 2020 roku... czytaj więcej

narzeczenie

Godzina rozpoczęcia 19:00

20
KWI
Rekolekcje kapłańskie I tura 2020

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 20-23... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

24
KWI
Rekolekcje trzeźwościowe – IV i V

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą stanąć odważnie wobec swoich... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

Droga życia

„Bóg nie może dawać niczego innego, jak tylko swoją miłość.”
(Izaak z Niniwy)

 

"